Rüütel ei poolda valdade käsukorras liitmist

 (12)
Arnold Rüütel
ETA FOTO

Ametisse astuva presidendi Arnold Rüütli sõnul on lubamatu liita kohalikke omavalitsusi haldusreformi käigus käsukorras ülevalt poolt.

“Eelkõige näen ma haldusreformi sisulisena — et oleks võimalik elanikele antavat teenust parandada ja et inimene saaks alati reaalse vastuse ja tõeliselt abi vallamajast. Olen veendunud, et kui liidame kolm-neli valda kokku, see abi halveneb,” ütles Rüütel Meie Maale.

Maarahvas, eelkõige kaugemate piirkondade inimesed, on Rüütli sõnul äärmiselt raskes olukorras ja neid on vaja aidata ja toetada. “Vallal selleks piisavalt vahendeid ei ole, kuid vähemalt need minimaalsedki vahendid on selleks ära vaja kasutada. Olen veendunud, et kui liidame kolm-neli valda kokku, see abi halveneb”, nentis Rüütel.

“Kõigepealt — valla juhtkond ja vastavad nõunikud-ametnikud ei tunne inimesi ja nende probleeme. Meie asustus on juba üpris hõre praegugi ja siis tekib veelgi ääremaid juurde ning inimene lahkub esimesel võimalusel suuremate keskuste poole,” nentis Rüütel.

“Samas aga võib-olla mõneski kohas kerkib üles küsimus, et on õige, et paar valda liituvad, kui kahe valla keskusel on võib-olla ainult paar kilomeetrit vahet,” rääkis Rüütel. “Ja liiklus soodus ning ükskõik, kas minna ühte või teise valda. Aga seda peavad otsustama need kohalikud inimesed ise, seda ei tohi peale suruda,” ütles Rüütel.

Teenuste kvaliteedi ja mitmete organisatsiooniliste küsimuste lahendamises, näiteks turvakodude või vanadekodude või mõne muu institutsiooni puhul on Rüütli sõnul valdadel võimalik koopereeruda.

“Näiteks, et inimesed saaksid kvalifitseeritud juriidilist nõuannet, mis on muidu väga kallis ja mida maainimene ei suuda osta, võiksid vallad samuti koopereeruda — paari-kolme valla peale võetakse tööle spetsialist, kes ühel päeval ühes, teisel päeval teises vallas võtab vastu ja annab inimestele väga vajalikku juriidilist nõu. Ja niimoodi võib lahendada hariduse, kultuuri- ja sotsiaalseid küsimusi. Mina pooldan sellist reformi,” ütles Rüütel.

Rüütel lubas, et kavatseb kindlasti teha koostööd omavalitsustega ja luua ka vastav struktuur presidendi institutsiooni juurde. “Eesti areng on toimunud praegu kreenis — suurte keskuste, eelkõige Tallinna poole. On vaja teha kõik, et areng toimuks siiski tervikuna üle Eestimaa, kaasaarvatud saartel,” ütles Rüütel.

Arnold Rüütel annab ametivande 8. oktoobril kell 15 algaval Riigikogu istungil.