Rootsi eestlased võitlevad Nord Stream 2 vastu

 (20)
Rootsi kaitseminister Peter Hultqvist kinnitas Sirle Söödile, et Nord Stream 2 kontsern ei ole Rootsi valitsusele veel uue gaasijuhtme rajamise kohta taotlust esitanud.
Rootsi kaitseminister Peter Hultqvist kinnitas Sirle Söödile, et Nord Stream 2 kontsern ei ole Rootsi valitsusele veel uue gaasijuhtme rajamise kohta taotlust esitanud.Foto: Taave Sööt Vahermägi

Rootsi Eestlaste Liit korraldab täna Rootsi poliitikanädalal seminari, milles hoiatatakse Nord Stream 2 projekti ohtudest ning mõjudest Läänemere turvalisusele.

Seminar ”Nord Stream 2 - ohutu äriprojekt või risk Läänemere julgeolekule ja keskkonnale?” on üks 3 800 seminarist Rootsi poliitikanädalal Gotlandil Almedalenil.

Paneelis osalevad Rootsi Välispoliitika teadlane Anke Schmidt-Felzmann, Moderaatide julgeolekupoliitika kõneisik Hans Wallmark, Liberaalide noorteorganisatsiooni julgeolekupoliitika kõneisik Christoffer Karlsson ning meediakontserni MittMedia juhtkirja kolumnist Patrik Oksanen. Arutelu modereerib Rootsi Eestlaste Liidu esimees Sirle Sööt, teatas Rootsi Eestlaste Liit.

Seni on Venemaa uue gaasijuhtme rajamise üle Rootsis veel suhteliselt vähe aru peetud. Peamiselt on olnud juttu kohalikus meedias sellest, kas Slite sadamat üürida Gazpromi suurosalusega ettevõttele välja või mitte. Just viimastel nädalatel on aga huvi märgatavalt teema vastu kasvanud. Liberaalid on esitanud välisministrile ja kliimaministrile arupärimisi, Moderaadid teatasid ametlikult oma vastuseisust uutele gaasitorudele, Rootsi televisioon käis Gotlandil uurimas kohalike elanike arvamust ning Dagens Nyheter on teemat vaaginud julgeoleku aspektist.

Millised on poolt ja vastu argumendid Gazpromi uute gaasitorude Nord Stream 2 ehitamisele Läänemeres ning millised on projekti mõjud Gotlandile ja Läänemerele? Kas tegemist on ohutu energiaprojektiga või on sellel tagasipööramatud mõjud Läänemereriikide julgeolekule ja keskkonnale? Kas Gazpromi vene gaasi transpordi toetamine sobib kokku Pariisi kliimalepingu ja Euroopa energialiidu eesmärkidega? Just nendele küsimustele seminaril vastust otsitaksegi.

Seotud lood:

”Ei ole paremat kohta, kus poliitikutel ja ajakirjanikel nööbist kinni haarata, kui Almedaleni poliitikanädalal Gotlandil. Rootsi Eestlaste Liidu eesmärgiks on juhtida Rootsi avalikkuse tähelepanu Nord Streami ulatusliku projekti ohtudele ja kutsuda poliitikuid üles hoidma ühtset joont julgeoleku, energia ja kliimaküsimustes. Sõnum Venemaale peab olema selge. Gaasitoru Läänemeres pole ainult Gotlandi, Rootsi, Taani ja Saksaamaa asi. See on Läänemereriikide ja Euroopa Liidu liikmesriikide ühine asi,” ütleb REL juhatuse esimees Sirle Sööt.

Almedaleni seminaridel osalevad seekord ka paljud Eesti tipp-poliitikud ja asjatundjad. Eile esinesid Eesti välisminister Marina Kaljurand ja presidendi staabi julgeoleku nõunik Merle Maigre teemal “Balti riike pole võimalik isoleerida” ning Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Jüri Luik seminaril “Julgeoleku väljakutsed Balti regioonis”. Täna osales arutelus “Lääneliku maailma lõpp?” president Ilves.