Rongireisijate nimekiri saadetakse nüüd digitaalselt piiripunkti

 (3)
Rongireisijate nimekiri saadetakse nüüd digitaalselt piiripunkti
Tallinna ja Peterburi vahel liigub renoveeritud diiselrongFoto: Rauno Volmar

Kui seni on Tallinna-Peterburi liinil rongiga reisivate inimeste nimekirjad koostatud piirivalvurite jaoks käsitsi, siis nüüd on värskelt valmis saanud tarkvaralahendus, millega saadetakse nimekirjad piiripunkti digitaalselt.

Rongireisijate nimekirja digitaliseerimine lõpetas piirivalvurite ja rongiettevõtte käsitöö

Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) loodud tarkvara võimaldab alates märtsist Tallinna-Peterburi-Tallinna rongiliinil skaneerida reisijate dokumentide andmed (reisidokumendid, elamisload, viisad) otse infosüsteemi, mis tähendab 20 aastat kestnud käsitsi koostatud nimekirjade asendamist digitaalse süsteemiga.

Go Raili töötajad skaneerivad rongireisijate dokumentide andmed süsteemi, need krüpteeritakse ja saadetakse mööda turvalisi sidekanaleid pidi politsei- ja piirivalveameti (PPA) Narva raudtee piiripunkti enne rongi piirile saabumist. Seal reisijate nimekirjad dekrüpteeritakse. 

Seejärel teostatakse piirile saabuvate reisijate eelkontroll, mis annab PPA-le võimaluse tõkestada nende isikute Eestisse saabumine, kes on ebasoovitavad, kujutavad ohtu riigi julgeolekule või avalikule korrale.

Süsteemi loomisega hakati tegelema eelmise aasta kevadel. „Teenusepakkuja GoRail esitas varem Tallinna-Peterburi ja Peterburi-Tallinna liinil piirivalvuritele käsitsi koostatud reisijate nimekirja, mille alusel asusid piirivalvurid rongi saabudes reisijatele piirikontrolli tegema,“ rääkis SMIT-i projektijuht Oscar Tirman. 

„See võttis aega, kuna kirjutatud andmed polnud alati loetavad ja tuli üle kontrollida, sest inimeste käekiri on paraku väga erinev,“ lisas Tirman.

„Andmeedastuse digitaliseerimine on suur samm selles suunas, et vähendada rongi seisuaega piiril. Reisijate jaoks on see väga oluline, sest võimaldab kiiremini sihtkohta jõuda. Lisaks muudab uuendus lihtsamaks pardapersonali töö,“ sõnas ASi GoRail arendusdirektor Jolan Ševtsov.

Nimekirjade digitaalseks viimisega on SMIT-is tegeletud pool aastat, tarkvaralahendus maksis alla 10 000 euro. Tehnilise lahenduse teostas Helmes AS.