Rohkem kui 500 tervishoiutöötajat saatis avaliku pöördumise: haigekassa riigihange kukkus läbi, inimesed ei saa vajalikku arstiabi

 (44)
Rohkem kui 500 tervishoiutöötajat saatis avaliku pöördumise: haigekassa riigihange kukkus läbi, inimesed ei saa vajalikku arstiabi
Foto: Tiit Blaat

Rohkem kui viissada Lasnamäe, Pirita ja Viimsi tervishoiutöötajat saatsid täna riigikogu liikmetele, Tallinna linnavalitsusele, Lasnamäe ja Pirita linnaosale ning Viimsi vallavalitsusele avaliku pöördumise.

Selles juhivad nad tähelepanu haigekassa eriarstiabi hanke esmastele tulemustele, mille kohaselt võetakse 150 000 elanikult ära võimalus saada oma kodu lähedal Lasnamäel kõrva-nina-kurguarsti ja silmaarsti ning Pirital ja Viimsis kardioloogi Haigekassa poolt tasustatud vastuvõtule. Samuti vähendatakse mitmete teiste eriarstide nagu näiteks günekoloogi, ortopeedi, gastroenteroloogi ja pulmonoloogi tasuta vastuvõttude mahtu 60-90 protsenti, seisab Medicumi pressiteates.

"Eriarstiabi valiku konkursiga peab tervishoiuteenus mitte ainult paremaks ja odavamaks muutuma, vaid patsientidele ka lähemale kolima. Taoliste nõuete kehtestamine eriarstiabi osutamise osas on Haigekassa kui patsientide esindaja võimuses," ütles Medicum Tervishoiuteenused tegevjuht Tõnis Allik.

Allik kirjeldas, et esimesel päeval, kui oleks pidanud algama uus eriarstiabi lepinguperiood, tuli Medicumil teha palju selgitustööd, miks tasuta eriarsti vastuvõtule registreerida ei saa. "Meil tuli tekkinud olukorda selgitada nii kohale tulnud abivajajatele kui ka telefoni ja meili teel broneeringut teha soovinud inimestele. Meie registratuuri töötajate sõnul tuli igas minutis ära öelda rohkem kui ühele inimesele," lisas Tõnis Allik.

Seotud lood:

"Lisaks sellele, et lasnamäelastelt võetakse ära kodulähedane Haigekassa poolt tasutud silmaarsti vastuvõtt on eriarstiabi hanke üheks kõige markantsemaks ebaõnnestumiseks see, et abita jäävad paljud vaegnägijad ja pimedad, kes on seni käinud dr Tiina Pakosta silmakliinikus. Jääb mõistmatuks, miks küll pidas Haigekassa vajalikuks suunata vaegnägijad ja pimedad uusi teenusepakkujaid otsima, kui neil inimestel on liikumine niigi raskendatud," kirjeldas silmakliiniku Silmalaser juhataja dr Kai Noor.

Fertilitase juhataja dr Ivo Saarma sõnul tuleb tunnistada, et eriarstiabi osutaja konkurss on ebaõnnestunud ja viga tuleb parandada. "Pole mõtet otsida süüdlasi ja raisata aega tehtu õigustamisele, vaid tunnistame, et tulemused ei olnud rahuldavad. Uue hanke ja selle patsientide vajadusi arvestavate valikukriteeriumite väljatöötamiseks tuleb võtta piisavalt aega ja kaasata erinevaid huvigruppe ja eksperte väljastpoolt Haigekassat. Seni on võimalik jätkata olemasolevate lepingupartneritega ning lõpetada tänaseks tekkinud totaalne segadus," leidis Ivo Saarma.

Saarma lisas, et uued kriteeriumid peavad välistama igasuguse jokitamise ja trikitamise ning andma patsiendile kindlustunde, et pakutav teenus on kvaliteetne ja tegemist ei ole arstiabi andmise simuleerimisega. "Õigustatud on ka idee kuulutada hanked välja erialade kaupa, et vältida tänast segast olukorda," lisas Ivo Saarma.

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv ütles täna, et Lasnamäel jätkuvad haigekassa lepingute toel eriarstide vastuvõtud. „Muretsemiseks ei ole põhjust, arstiabi andmine Medicumis kindlasti jätkub. Medicumis on ainult üks eriala, mille teenuse pakkumist haigekassa rahastuse toel ei jätkata, kuid patsientidele on lisavõimalused olemas,“ kinnitas Parv.

Uuel lepinguperioodil ei paku Medicum enam kõrva-, nina- ja kurguarsti vastuvõttu, sellel erialal on teenuseosutajateks Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla AS ja Lääne-Tallinna Keskhaigla. Hetkel on käimas läbirääkimised Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Medicumi vahel, mille eesmärk on tuua regionaalhaigla kõrva-nina-kurguarsti teenus Medicumi ruumidesse. See tähendab, et patsiendid saaksid samast majas sama teenust ka edaspidi.

Kõiki haigekassa lepingupartnereid erinevate erialade lõikes saavad inimesed vaadata SIIT.