Riik võtab saarte praamiliikluse Leedolt ära

 (109)
praam
Foto: Eero Hänninen

Saaremaa Laevakompanii omanik Vjatšeslav Leedo praamiäri ei pruugi enam kaua kesta, sest riik kavatseb ise praamid ehitada ning saarte ja mandri vahel ise liiklust korraldama hakata. Saaremaale lubatakse aga püsiühendust.

Majandus -ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) tahab soetada Euroopa Liidu abirahade eest Hiiumaa liinile sobivad parvlaevad, mille ehitamisega on kavas alustada Euroopa Liidu uuel eelarveperioodil, mis algab 2014. aastast, teatas MKM Delfile.

"Esialgu on planeeritud läbi viia uuring Hiiumaa parvlaevaühenduse analüüsimiseks. Uuringutulemuste põhjal on võimalik teha edasised otsused," teatas MKMi avalike suhete juht Kalev Vapper.

Riigi plaan on halb uudis praegu Hiiumaaga praamiühendust korraldavale Saaremaa Laevakompaniile, millel valmis mõne nädala eest just Hiiumaa liinile mõeldud parvlaev Hiiumaa.

Kuna valitsuse tegevusprogrammis on ette nähtud ka Saaremaa püsiühenduse rajamisega edasiminek, siis kavatseb riik Leedolt kogu ta äri üle võtta.

Saaremaa Laevakompanii ise riigi plaane kommenteerida ei taha. "Oleme riigi partner ning meil ei ole sobilik riigi plaane kommenteerida," lausus Laevakompanii tütarettevõte OÜ Väinamere Liinid teenindusjuht Anu Hiiuväin.

Lisaks on riigil kavas valmis ehitada laevad ühenduse pidamiseks Kihnu, Ruhnu, Abruka, Vormsi ja Prangliga. Ruhnu laeva ehituseks on hankeleping juba sõlmitud. Kihnu ja Vormsi saartega ühenduse pidamiseks on laevade ehitaja leidmiseks käimas hange.

Seotud lood:

Uute laevade saabumisel viiakse liinide teenindamiseks läbi ka hanked laevadele operaatorite leidmiseks, ent laevad jäävad riigi omandiks.

Laevu ehitab MKM Vapperi sõnul seetõttu, et püsiasustusega väikesaarte seaduse kohaselt on väikesaarte elanikel õigus transpordiühendusele ja laevade omamine võimaldab seda tõrgeteta tagada.

"Hetkel on väikesaarte transpordiühenduses valitsemas olukord, kus liine teenindavad võrdlemisi eakad laevad. Uued laevad kindlustavad, et ka tulevikus toimiks väikesaartel laevaühendus," lisas Vapper.

Laevade ehitamine toimub tema sõnul seejuures just antud saare transpordivajadusi arvestades. Pikas perspektiivis hoiab laevadesse investeerimine kokku ka riigi raha.