Riik tellis ERRilt nakatumispuhangu hirmus teleekraanijaanid

 (67)
Põhja-Tallinna jaanituli 2016.
Põhja-Tallinna jaanituli 2016.Foto: Madis Veltman

Maandamaks jaanipühade aegu nakatumispuhangu riski, tellisid sotsiaalministeerium ja riigikantselei Eesti Rahvusringhäälingult teleprogrammi, mis annaks vastutustundlikult väikses seltskonnas püsivaile eestimaalastele meki tavapärastest jaanipidustustest.

Valitsuse strateegilise kommunikatsiooni nõunik Jürgen Klemm märkis Delfile, et kõnealune programm oli osa laiemast kriisikampaaniast: kuna avalikud üritused ja suured jaanilõkked olid tänavu koroonaviiruse tõttu potentsiaalseks nakatumisohuks, kutsusid riigiasutused, kohalikud omavalitsused ja poeketid üheskoos ellu kampaania, mis kutsus eestlasi üles:

· veetma jaanid väikses seltskonnas;

· püsima haigena kodus;

· hoidma distantsi ja järgima hügieeni;

· mitte jätma jaanioste viimasele hetkele (vältimaks suuremaid kogunemisi kauplustesse).

Jaanipäeva kampaania. Riigikantselei

Riigikantselei ja sotsiaalministeerium tegid tolle ettevõtmise valguses ERRile ettepaneku toota tele-eetrisse meelelahutuslik programm alternatiivina kodust välja lõkke äärde minemisele. Selle tulemusena läks jaanilaupäeva õhtul ETV-s eetrisse saade "Terve Eesti jaaniõhtu“.

Klemmi sõnutsi vaatas kõnealust programmi kella 18.45-st 23.50-ni kokku keskmiselt 61 000 inimest (ehk 5 protsenti kõikidest televaatajatest), sealhulgas 5000 järelvaatajat.

"Läbirääkimised projekti elluviimiseks algasid juuni esimeses pooles. Nii lühikese etteteatamisega niivõrd suure produktsiooni tootmine ei võimalda eelarvet ette planeerida. Nende kriisikulude katmiseks tuli riigikantseleil ja sotsiaalministeeriumil ERRile appi tulla," rääkis Klemm. ERR sai riigikantseleilt toetuseks 20 000 eurot. "Kuna see kriisikampaania tuli ette valmistada vahetult pärast akuutse koroonakriisi lõppu, siis sellega seotud lepingu sõlmimine hilines suure töökoormuse tõttu."

Jaanipühad said veedetud ohutult
Terviseamet kinnitas 8. juulil, et jaanipäev haigestumisi juurde ei toonud.

"Justnimelt see oligi Riigikantselei eesmärk, kui jaanipäevaga seotud kampaaniat ette valmistati, et inimesed väldiks suuri rahvakogunemisi ja seeläbi hoiaks nakatumiste arvu madalal," märkis Klemm jaanipäevaprogrammist rääkides. "Kõige olulisem oli maandada Eestis uute nakkuspuhangute tekkimise riski. Inimesed olid kriisi ajal kohusetundlikud, püsisid kodus ja hoidsid teistest distantsi – kogu selle pingutuse järel peame olema eriti ettevaatlikud, et me ei kaotaks oma valvsust ja ei võtaks asjatuid riske."

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!