Riik paneb kohalike omavalitsuste laenamisele piiri

 (16)
Raha
Foto: Ilmar Saabas

Pingelise eelarve tingimustes tahab riik sundida kokkuhoiule ka kohalikke omavalitsusi, piirates seadusega nende laenuvõtmist.

Nimelt kajastuvad kohalike omavalitsuste eelarved riigieelarves ja võivad selle tasakaalust välja ajada, ilma, et valitsusel nende üle kontrolli oleks. Omavalitsused karmima finantskontrolli sisseseadmisest vaimustuses ei ole, vahendasid ERR Uudised “Aktuaalset kaamerat”.

Koos järgmise aasta riigieelarve eelnõuga jõudis parlamendi menetlusse eelnõu, mis eelarvega tihedalt seotud. Kohalike omavalitsusüksuste finantsjuhtimise seaduse eelnõu peaeesmärk on seada karmimad reeglid omavalitsuste laenuvõtmisele.

“See on siis piirangud nii omavalitsusele kui omavalitsuse konsolideeritud grupile, s.o. kõigile neile ettevõtetele, nagu spordihooned, sihtasutused, äriühingud, kõik on seal koos,” selgitas rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste finantsjuhtimise osakonna juhataja Sulev Liivik.

Oluline täiendus on omavalitsusega seotud ettevõtete laenukoormuse sidumine omavalitsuse eelarvega, samuti tehtaks omavalitsustele kohustuslikuks kinnipidamine nelja aastasest eelarvestrateegiast.