Riigikogu peab tööapsu tõttu minema valimisea langetamisega uuele ringile

 (27)
Riigikogu peab tööapsu tõttu minema valimisea langetamisega uuele ringile
Foto: Andres Putting

Riigikogul jäi tänasel istungil vastu võtmata põhiseaduskomisjoni algatatud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu, mille seadustamiseks oli vaja 51 poolthäält. Hääletustulemus oli 49 poolt, 36 vastu ja kolm erapooletut riigikogu liiget.

Eelnõuga sooviti langetada hääletamisõiguslikkuse iga kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduses 18. eluaastalt 16. eluaastale vastavalt põhiseaduse § 156 lõike 2 muudatusele, mis jõustus 13. augustil 2015, teatas riigikogu.

Eelnõu oleks viinud sisse muudatuse, mille kohaselt on kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel seaduses ettenähtud tingimustel hääleõiguslikud selle omavalitsuse maa-alal püsivalt elavad isikud, kes on vähemalt 16-aastased.

Läbirääkimistel sõna võtnud Priit Toobal ei pooldanud eelnõus valimisõiguse ja kandideerimisõiguse lahutamist.

Riigikogu kommunikatsioonijuht Urmas Seaver selgitas, et tänaseks on tekkinud olukord, kus kaks seadust on vastuolus ehk kohalike valimiste seadus pole põhiseadusega kooskõlas. Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas oma tänasel istungil algatada uuesti kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmine, et kaotada selles vastuolu põhiseadusega.