Riigikogu pani korgijoogi lähteained keelatud ainete nimekirja

 (14)
Riigikogu pani korgijoogi lähteained keelatud ainete nimekirja
Põhja Politseprefektuur

Riigikogu võttis täna vastu seadusemuudatuse, millega lisatakse keelatud ainete nimekirja gammabutürolaktoon (GBL) ja 1,4-butaandiool (1,4-BD), mida kasutatakse narkootilise aine GHB ehk korgijoogi lähteainetena.

„Seni oli keeruline siduda GBL-i konkreetsete kuritegudega, kuna aine polnud keelatud ning on praegugi tööstuslikult kasutatav,“ rääkis siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonna juhataja asetäitja Veiko Kommusaar.

Sotsiaalministeeriumi esitatud seadusemuudatus annab nii politseile kui maksu- ja tolliametile võimaluse paremini tegeleda nende inimestega, kellel on kuritegelik eesmärk nende ainete Eestisse toomisel ja kasutamisel narkootiliste ainete tootmiseks.

Eestis on praegu probleemiks keemiliste ühendite GBL ja 1,4-BD suukaudne tarbimine narkojoobe tekitamise eesmärgil ning GBL-ist narkootilise aine GHB valmistamine. GHB on psühhotroopne aine, mida seostatakse rahva seas kõige enam just seksuaalse kuritarvitamise juhtumitega, kui seda on pandud näiteks ööklubis ohvrite joogi sisse.

GBL-i ja 1,4-BD käitlemine on edaspidi keelatud üksnes narkojoobe tekitamise eesmärgil. Samu aineid kasutatakse ka tööstuslikul eesmärgil, eelkõige kummi ja plastikute sünteesis, samuti värvitööstuses ja tööstusliku lahustina. Tööstuslikul kasutuseesmärgil on GBL-i kasutamine lubatud ka edaspidiselt.

Seotud lood:

Viimase kahe aasta jooksul on politsei konfiskeerinud ligi 42 kilo GHB-d ja 199 kilo GHB lähteainet GBL-i. Viimase nelja aasta jooksul on politsei avastanud 9 narkolaborit, kus valmistati GHB-d.