Riigihalduse minister Aab: isikukaitsevahendite varumisel võetakse aluseks aprillikuu vajadused

 (36)
Asutusteülene briifing eriolukorra kohta
Riigihalduse minister Jaak AabFoto: Jaanus Lensment

Isikukaitsevahendite tarne eest vastutava riigihalduse ministri Jaak Aabi (Keskerakond) kinnitusel luuakse riigi ja asutuste koostöös sügiseks vähemalt kahe kuu isikukaitsevahendite varu.

"Sügiseks ja ka edaspidiseks on kavas luua riigi keskne vähemalt ühe kuu isikukaitsevahendite varu, millele lisandub ka ühe kuu varu, mille peavad asutused endale ise tagama. Ehk siis kokku kahe kuu varu," ütles Jaak Aab Delfile.

Kui palju võiks isikaitsevahendeid vaja minna ja kui palju on selleks raha ette nähtud, on Aabi sõnul veel lahtine, sest see sõltub sellest, millistest prognoosidest täpsemalt lähtuma hakatakse.

"Vajaduste täpsemad hinnangud on veel koostamisel. Vastava varu loomise kava jõuab valitsuse istungile 4. juunil. Seni pannakse paika veel täpsemaid hinnanguid ja vajadusi, mistõttu ei ole võimalik veel täpsetest detailidest rääkida," lausus Aab.

Varude vajadus otsustatakse Aabi sõnul kevadiste kogemuste ning terviseameti, tervishoiuasutuste ning muude asjaga seotud organisatsioonide hinnangute põhjal. "Eelkõige võetakse aluseks aprillis selgunud reaalsete vajaduste hulgad," märkis ta.

Kuna praegu on isikukaitsevahendite kasutamine prognoositust väiksem olnud, saab riik osa ülejäävatest kaitsevahenditest sügisesse varusse suunata. "Juuni lõpuni tagatud varudest ei kulu kõik ära, sest nende vajadus ja kasutamine on vahepeal vähenenud - varud telliti aprilli suuremaid vajadusi arvestades. Üle jäävad vahendid jäävad sügisesse varusse ja tänu sellele peame neid sügiseks vähem juurde tellima," rääkis Aab.

Küsimusele, kuidas tagatakse isikaitsevahendite tarnekindlus, vastas Aab, et varud tellitakse ja transporditakse Eestisse suvisel ajal, mil tarnevõimekus parem ning ka hinnad on soodsamad. "Lisaks kasutatakse maksimaalselt ära Eesti kohalike tootjate võimekus," lisas minister.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köhapalavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!