Relvavennad saatsid langenud Herdis Sikka kodumaale

 (1)
Relvavennad saatsid langenud Herdis Sikka kodumaale
Foto: Ester Vaitmaa

Täna öösel saatsid Afganistanis teenivad kaitseväelased langenud nooremseersant Herdis Sikka sarga teele kodumaale.

“Üks meist alustab täna koduteed. Kahjuks mitte moel, nagu tema või meie oleksime seda soovinud. Herdis Sikka oli tubli sõdur, relvavend ja kamraad, kellele jääb igaveseks koht meie mõtetes ja mälestustes. Langetame leinas pead ja tunneme kogu südamest kaasa tema omastele ning sõpradele. Oli au sinuga koos teenida, Herdis, mine ja puhka rahus,” ütles langenud võitlejat ära saates Eesti Afganistani kontingendi ülem kolonelleitnant Riho Ühtegi.

“Keegi ei ole parim selle pärast, et ta surnud on. Ma mäletan teda tugeva isiksusena ja neetult hea soomukijuhina. Sellisena ta minu mälestustesse jääb. Kogu minu kaastunne vanematele ja lähedastele, kes selle kaotusega edasi peavad elama. Herdis Sikka, ma usun, sinuga on kõik nüüd hästi,” ütles rühmaülem leitnant Marko Pungar nooremseersant Sikka langemispäeva õhtul kirjutatud järelhüüdes.

Ligi 1200 koalitsioonikaaslast kogunes eile õhtul mälestustseremooniale Camp Bastionis, millest võttis osa ka Edela Regionaalse Väejuhatuse ülem kindralmajor Richard P. Mills ning eestlastega koos patrullbaasis Wahid teeninud Ühendkuningriigi üksused. Samaaegselt mälestati langenud Eesti kaitseväelast ka Lashkar Gah’s, kus asub Helmandi väekoondise staap. Öisel ärasaatmisel lennuväljal olid Herdist ära saatmas tema võitluskaaslased jalaväekompaniist ja Camp Bastionis teenivad Eesti kontingendi kaitseväelased. Mõlemal tseremoonial teenis Eesti kontingendi kaplan. Päev pärast nooremseersant Sikka langemist mälestati teda ka patrullbaasis Shahzad asuvas Lancasteri Hertsogi Rügemendi teise pataljoni staabis, mille alluvuses eestlased teenivad.

“Kui me oma memoriaali siin Shahzadis valmis saame, siis on tema nimi kindlasti sinna kirjutatud, tema nime mäletatakse kindlalt, nagu ka tema ohvrit Afganistani ja oma kodumaa turvalisuse eest,“ütles pataljoni ülem kolonelleitnant Robbie Boyd. “Ta oli Eesti lõvi, kes teenis koos Inglise lõvidega. Me ei unusta seersant Sikkat mitte kunagi.”

Nooremseersant Sikka langes 30. augustil teenistusülesannete täitmisel isevalmistatud lõhkekeha plahvatuses, kui ta osales jalgsipatrullis oma kompanii vastutusalas Helmandi provintsis Nad-e-Ali piirkonnas. Herdis Sikka sai plahvatuses raskelt haavata ja talle anti koheselt esmaabi ning
evakueeriti helikopteriga Camp Bastioni haiglasse, mille arstidel ei õnnestunud kahjuks tema elu päästa.

Sark nooremseersant Sikka põrmuga jõuab Eestisse täna õhtupoolikul.

Praegu teenivad Lõuna-Afganistani rahutus Helmandi provintsis Eesti jalaväekompanii Estcoy-10, logistiline toetuselement NSE-9, staabiohvitserid ja staabiallohvitserid. Jalaväekompanii Estcoy-10 teenib Suurbritannia juhitava Helmandi väekoondise koosseisus. Eesti kontingendi suurus Afganistani Islamivabariigis on 160 kaitseväelast.

Kaitsevägi osaleb NATO juhitud sõjalisel operatsioonil Afganistani rahvusvaheliste julgeolekutagamisjõudude ISAF koosseisus alates 2003. aastast.