REITINGUD: Reformierakond tegi suure languse, Vabaerakond suure tõusu

 (341)
Täiendatud! Vaata graafikut!
Reformierakonna valimispidu 2015 kevad
Reformierakonna valimispidu 2015 kevadFoto: Hendrik Osula

Uudisteagentuuri BNS tellitud TNS Emor uuringu järgi on Reformierakonna toetus kukkunud 19 protsendi peale, Keskerakonna toetus on 26 protsendiga suurim.

TNS Emori uuringu järgi toetas aprillis-mais Keskerakonda 26 protsenti vastanutest. Märkimisväärse tõusu on teinud Vabaerakond, kasvatades toetust 12 protsendilt aprilliks-maiks 18 protsendile. Reformierakonna toetus langes aga 19 protsendini.

Neljas oli 17 protsendiga Sotsiaaldemokraatlik Erakond.

Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) toetas aprillis-mais kaheksa protsenti küsitletutest ehk kahe protsendipunkti võrra vähem kui märtsis. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna toetus oli aprillis-mais kaheksa protsenti ehk märtsiga võrreldes oli langus üks protsendipunkt.

Uuringufirma küsitles 15. aprillist kuni 10. maini 1631 valimisealist kodanikku.

TNS Emori uuringueksperdi Aivar Voogi sõnul on valitsuse toetuse languse taga eelkõige rahulolematus erinevate maksude tõstmise plaaniga ning valitsuses endas toimuvate nägelustega.

Sotside toetus on Voogi sõnul jäänud sisuliselt samaks, kuna erakond on olnud pildis.

Vabaerakonnas nähakse aga Voogi arvates alternatiivi valitsuserakondadele ning rahulolematusele.

Keskerakonna esikohta kommenteerides arvas Voog, et selle põhjuseks võib olla endiselt vanemaealiste suur toetus, aga ka näiteks emotsionaalsed aspektid seoses erakonna juhi, Edgar Savisaare haigusega.

Seotud lood:

Edasised languse või tõusu trendid sõltuvad Voogi sõnutsi sellest, kuidas valitsuse tegevus edasi kujunema hakkab ning mis koalitsioonist täpsemalt saab.

Viimased Emori erakondade reitingud pärinevad märtsist ja siis juhtis erakondade populaarsustabelit Reformierakond 28-protsendilise toetusega. Reformierakonnale järgnes populaarsuselt opositsiooniline Keskerakond, mida toetas 24 protsenti inimestest.

Koalitsiooni kuuluvat Sotsiaaldemokraatliku Erakonda toetas uuringu järgi märtsis 16 ning Isamaa ja Res Publica Liitu 10 protsenti vastanutest. Vabaerakonna toetus oli tõusnud 12 ja Konservatiivse Rahvaerakonna oma üheksa protsendini.

Aprilli keskpaigas näitas aga rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS küsitlus, et võrreldes valimistulemusega on kõige rohkem toetust kaotanud Reformierakond ning enim on kasvanud toetus Vabaerakonnale.

Reformierakonnal oli siis toetajaid toetajaid 22 , IRL-il 10 ja sotsiaaldemokraatidel 17 protsenti.

Valimiste-aegse toetuse oli säilitanud ka Keskerakond, nende toetus oli 26 protsenti. Vabaerakonna toetus oli siis 12 protsenti, edastades nii Isamaa ja Res Publica Liitu.

Ka EKRE oli vaatamata erakonda tabanud massiivsele kriitikale säilitanud valimiste-aegse toetuse, mis oli 7 protsenti.