Reinsalu: Syriza on Putini trooja hobune Euroopas

 (51)
IRLi ministrikandidaadi pressikonverents
Urmas ReinsaluFoto: Heiki Rebane

Kreeka parlamendivalimistel kindla võidu saanud vasakradikaalne kasinuspoliitikavastane erakond Syriza on IRLi esimehe Urmas Reinsalu hinnangul Putini trooja hobune Euroopas.

"Nende läbisegi eks- ja praeguste kommunistide võit Kreekas on Putini jaoks kahekordse kaaluga. Esiteks hakkab Euroopa lähiajal tegelema sisemise makromajandusliku jamaga, milleks Syriza võit juba asjana iseenesest on. See tõmbab osaliselt Euroopa liidrite tähelepanu kõrvale Ukraina sõjalt.

Reinsalu meenutas, et läinud kevadel pakkus Putin suurustlevalt Kreekale abi, kui EU finantsabi reeglitest loobutakse.

"Teine tahk on Syriza otsene Venemeelsus. Eelmisel aastal on Syriza juht Tsirpas esinenud pidevalt Putini võtmes avaldustega: sanktsioonidest Venemaale tuleb loobuda, Ukrainas tuli võimule neonatslik valitsus, Lääs ei tohi sekkuda Ukraina siseasjadesse jne. Mitmed Euroopa liidrid flirdivad Kremliga majanduspoliitilistel kaalutlustel, nüüd on oht, et Euroopa saab valitsusjuhi, kes korrutab Putini jutupunkte ideoloogilistel kaalutlustel. See on tõsine probleem," nentis Reinsalu.

Kui loetud oli 99,78 protsenti häältest, juhtis Kreeka parlamendivalimistel vasakradikaalne kasinuspoliitikavastane erakond SYRIZA paremtsentristliku Uue Demokraatia ees.

SYRIZA oli kogunud 36,34 protsenti häältest, mis annab 300-kohalises parlamendis 149 kohta.