Reinsalu: prantslaste palve on meie sõjalise liitlase palve, nad aitasid meid Liibanoni pantvangide vabastamisel

 (210)
Urmas Reinsalu ja Riho Terras tänasel pressikonverentsil
Urmas Reinsalu ja Riho Terras tänasel pressikonverentsilFoto: Priit Simson

Kaitseminister Urmas Reinsalu sõnul näitas Mali missioon, et õigel ajal korda hoidma minnes on võimalik ära hoida suurem katastroof ning Kesk-Aafrika vabariigis korda hoidvate prantslaste palve oli meie sõjalise liitlase palve.

Reinsalu sõnul kestab missioon ühekordselt neli kuud ning läheb Eestile maksma 2,7 miljonit eurot. "Kui meil poleks piisavalt sõjalist võimekust, poleks me läinud," sõnas Reinsalu.

Minister lisas veel, et prantslaste palve on meie sõjalise liitlase palve. "Prantslased aitasid meid Liibanoni pantvangide vabastamisel jne. Meie kaitsealane koostöö on olnud väga kaalukas."

Kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terrase sõnul on Eesti sõjaliselt piisavalt võimekas, et missioonist osa võtta. 

Täna teatas valitsus, et toetab Eesti osalemist Kesk-Aafrika Vabariigis sõjalisel missioonil. Missioonile on kavas saata kuni 55 sõdurit.

Kaitseministeeriumi pressikonverents
Reinsalu: toimub üks neljakuuline rotatsioon. Seda, kas EL-i missiooni osas on hiljem vajalik staabiohvitseri osalus, sõltub edasisest missiooni kulgemisest. Hetkel ei tea, kui pikalt üleminekumissioon kestab. Eesmärk on see, et tulevikus antakse valvamine üle Aafrika liidu missioonile.
Reinsalu: transpordivarustusega toetab Poola, üldise solidaarsuspõhimõtte tõttu on mitmeid riike veel, kes kaasa löövad.
Reinsalu: võrreldes Afganistaniga on olukord teine. Ei minda ühe vaenlase vastu võitlema, on relvastatud jõugud, kes rüüstavad ja röövivad. Rahvusvahelised jõud ei ole nn vastasjõud kohalike jaoks. Inimesed, kes on koondunud pealinna lennujaama juurde, on seda teinud sellepärast, et seal on turvaline ja seal on prantuse jõud.
Terras: ühest õnnetusjuhtumist olen kuulnud, kuid ühtegi vaenuakti prantsuse vägede vastu pole olnud.
Reinsalu: orienteeruv kulu on 2,7 miljonit eurot meie jaoks.
Terras: Kaitseväel on vajalik varustus olemas. Prantslastel on pikaajaline kogemus ja ka meil on kõik vajalik olemas, et missioonil osaleda.
Reinsalu: See pole EL-i jaoks esmakordne missioon Aafrikas. Eelmise aasta algusest on meie kaitseväelased ka Malis. Mõlemal juhul on sekkutud esimeses faasis, Malis on kriisi kontrollimine õnnestunud.
Reinsalu: Kas oleks saanud "Ei" öelda? Lähtusime sellest, milline on missiooni eesmärk. See on humanitaarkatastroofi vältimine. Kui meil poleks piisavalt sõjalist võimekust, poleks me läinud. Meie analüüs ühtib prantslaste omaga ja meil on piisav võimekus.
Terras: panustame rühma suuruse üksusega. Sõdurid, kes on üksuses, saabusid Afganistanist ehk on kogenud sõjaväelased. Kohale läheme õhutranspordiga. Tingimused kohapeal on rasked. Täpselt veel ei tea, millist ülesannet hakkame täitma, koos prantslastega otsustama. Eesti kaitsevägi peab andma nõusoleku. Alustame 4-kuulist missiooni alates veebruari lõpust. See on aeg, mida prantslased soovitavad raskete kliimatingimuste tõttu.
Terras: islamiusulised võtsid pealinnas võimu ja panid sinna oma presidendi, hetkel juhib riiki valitud parlamendi esimees, kes peab kokku panema ajutise valitsuse. Tegutseb Aafrika liidu missioon. Raske humanitaarolukord, genotsiid on tänu prnatslastele ära hoitud, kuid olukord on ääre peal. Konkflikt võib prantslaste lahkudes eskaleeruda.
Kaitseväe juhataja Riho Terras: Kesk-Aafrika vabariik on riiklik moodustis, mis tundub kaardilt väike, aga on Ukraina ja Prantsusmaa mõõtu. Asustatus on hõre, 4,5-5 miljonit elanikku, 80% kristlased, 10% moslemid, 10% animistid. Oluline on see, et klimaatiliselt on põhjaosa kõrb, kuid kesk-ja lõunaosa troopiline, karmi kliima ja haiguste levikuga, kõrge hepatiidi ja malaaria võimalus. Kehvasti arendatud meditsiinisüsteem, haiglad puuduvad.
Reinsalu: Tegemist on ühekordse missiooniga
Reinsalu: Eeldatavalt järgmisel esmaspäeval algatatakse sõjaline missioon. Meie otsus on toetada EL-i välisministrite nõukogus missiooni moodustamist. Missioon peab saama rakendatud venitamiseta. Eesti on valmis panustama oma kaitseväelastega. Lisaks humanitaarsele elemendile on prantslaste palve meie sõjalise liitlase palve. Prantslased aitasid meid Liibanoni pantvangide vabastamisel jne. Meie kaitsealane koostöö on olnud väga kaalukas.
Kaitseminister Urmas Reinsalu: Kesk-Aafrika vabariigis vajab humanitaarabi pool elanikkonnast, vägivalla tõttu on elu kaotanud 1000 inimese. Oht on, et vägivald võib väljuda riigist ja laieneda Aafrias. Rahvusvaheline kogukond peab panustama ka julgeolekuabiga.