Reinsalu: põgenikekvoot on vastuvõetamatu, tegeleda tuleb probleemi põhjustega

 (42)
Reinsalu: põgenikekvoot on vastuvõetamatu, tegeleda tuleb probleemi põhjustega
Urmas ReinsaluFoto: Heiki Rebane

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) ütles, et Euroopa Komisjoni pakutud põgenikekvoodi süsteem on Eestile vastuvõetamatu ja Eesti peab selle tagasi lükkama. Põgenikeprobleemiga tuleb tegeleda selle juurte juures, lõigates läbi smugeldamisteed ja luues konfliktikollete lähistel olevates põgenikelaagrites paremad elamistingimused.

"Lahendus Süüria kriisile ei peitu selles, et mitmest miljonist kodu kaotanust väike osa toimetada Euroopa Liitu," ütles Reinsalu. "Maailmas on üle 50 miljoni pagulase," nentis Reinsalu.

Lahendus on tema sõnul humanitaarkatastroofi kolletes olukorra lahendamine. Eesti on andnud humanitaarabi ja peame oleme valmis sellega ka edaspidi panustama. Samuti on Eesti juba pagulasi vastu võtnud.

Tema sõnul on mõistlik rääkida vabatahtlikust panustamisest, mitte kohustuslikust inimeste ümberjagamisest.

Reinsalu sõnul on praegu üleval põhimõtteline otsustuskoht, kas tsentraalne kvoodisüsteem tuleb või mitte ja on vaja, et Eesti ütleks oma seisukoha konkreetselt välja.

Mis puudutab Itaalia ja Kreeka aitamist põgenikekriisi lahendamisel, siis Eesti peabki seda tegema põgenikeprobleemi juurteni minnes.