Reinsalu paigutaks kõik Tallinnast ära viidavad riigiasutused koos tuhande töökohaga Ida-Virumaale

 (65)
Valitsus Narvas 03.01.2016
Valitsuse väljasõiduistung Narvas 3. märtsilFoto: Sergei Stepanov, NPA

Justiitsminister Urmas Reinsalu teeb valitsusele ettepaneku riigiasutuste pealinnast välja viimise programm tervikuna Ida-Virumaale suunata, viies sinna lähema kolme aasta jooksul tuhat ametikohta.

„Justiitsministeeriumi julgeoleku- ja regionaalpoliitika analüüsid näitavad, et eelkõige tuleb tähelepanu pöörata riigi kohalolu suurendamisele Ida-Virumaal. Teen Vabariigi Valitsusele ettepaneku siirdada Ida-Virumaale tuhat ametikohta ning käivitada ka tegevused nii ametnikele kui ka nende peredele vajalike töö-, elu- ja sotsiaalsete tingimuste loomiseks,“ ütles justiitsminister Urmas Reinsalu ministeeriumi teatel.

Täna Jõhvis toimunud arutelul osalenud eksperdid ja Ida-Virumaa riigiametnikud leidsid, et riigiasutuste Ida-Virumaale ümberpaigutamine on äärmiselt vajalik

Professor Rainer Katteli eksperthinnangu kohaselt on kasutegur suurem, kui avaliku sektori töökohad viia pealinnast välja kontsentreeritult, koondades need ühte piirkonda, sest siis suureneb majanduslik kasutegur, vähenevad kolimisega kaasnevad kulud ja üleminekuraskused ning vastastikkuse mõju efekt on suurem.

„Valitsus tegeleb selle probleemiga äärmiselt õigeaegselt, sest selleks on vältimatu vajadus. Ida-Virumaa raskus seisneb selles, et siinses inforuumis juba töötab üks riik, kes mängib Vene Maailma reeglite kohaselt ja hoiab kogu aeg käes kaasmaalaste kaarti,“ ütles Balti Venemaa Uuringute Keskuse direktor Vladimir Juškin.

Seotud lood:

„Riigi suuremat kohalolu kui sisejulgeolekulist väärtust ei saa alahinnata. Ei saa eitada, et Ida-Virumaa venekeelne elanikkond on erinevate tingimuste koosmõjus Venemaa ideoloogia poolt keskmisest enam mõjutatav. Riigiasutuste kolimisest saadav efekt ei ilmne aasta või paariga, soovitud eesmärkide saavutamiseks on vajalik pikaajaline sihipärane ja stabiilse kvaliteediga tegevus ning selle alustamisega ei ole põhjust viivitada, “ ütles justiitsminsiteeriumi asekantsler Priit Kama.

Justiitsministeerium on teinud asekantsler Priit Kama juhtimisel analüüsi riigiasutuste Ida-Virumaale viimisest, konsulteerinud rea julgeoleku- ning regionaalpoliitika asjatundjatega ning arutas täna ideed Ida-Virumaal loodud Eesti riigiametnike klubi liikmetega.

Justiitsministeerium on viimase seitsme aastaga viinud Ida-Viru piirkonda ligi 400 ametikohta.