Reinsalu Moskva rahutustest: Venemaa võiks oma põhiseadusest kinni pidada

 (220)
TOPSHOT-RUSSIA-ELECTION-DEMO
Moskva rahutustel vahistatakse vabade valimiste eest protestijaid.Foto: KIRILL KUDRYAVTSEV, AFP

Välisminister Urmas Reinsalu teatas, et on sügavalt mures Moskvas toimuva pärast, kus ametivõimud vahistavad vabade valimiste eest protestijaid ja kasutavad nende peal vägivalda.

"Olen väga mures Moskvas toimuva üle, kus on kinni peetud enam kui 1000 rahumeelset protestijat, kes avaldasid meelt vabade ja ausate valimiste tagamiseks septembris," ütles Reinsalu Delfile.

"Need kinnipidamised, ebaproportsionaalne jõu kasutamine rahumeelsete meeleavaldajate vastu ja viimastel päevadel toimunud opositsioonipoliitikute survestamine arreteerimiste ja politseireidide näol õõnestavad sügavalt põhivabadusi, mis on kirjas Vene Föderatsiooni põhiseaduses: sõnavabadus ning kogunemis- ja ühinemisvabadus. Kutsun Venemaad üles neist kinni pidama," ütles Reinsalu.

"Loodan, et Vene Föderatsiooni ametivõimud järgivad oma kohustusi oma kodanike ja rahvusvaheliste organisatsioonide (nagu OSCE) ees ning tagavad septembris vabad ja ausad valimised."

Reinsalu ametivennad Lätist ja Leedust on Venemaa käitumise suhtes hukkamõistva avaldusega välja tulnud juba eile, kui vahistatute arv ületas tuhande.

Tuhanded inimesed tulid eile teist nädalat Venemaa pealinna Moskva tänavatele, et avaldada meelt võimude otsuse üle keelata opositsioonilistel kandidaatidel valimistel osaleda.

Valimiskomisjon otsustas kuu algul, et opositsioonikandidaate valimistele tänavu ei lubata hoolimata sellest, et neil õnnestus koguda vajalik arv allkirju oma kandidatuuri ülesseadmiseks. Opositsiooni sõnul ei ole Vladimir Putini valitsuse väide nende allkirjade võltsimisest tõene.

Moskva linna duuma valitakse 8. septembril.