Reinsalu: minu teada pani Ratas lauale Grybauskaite kandidatuuri

 (8)
Jüri Ratas ja Dalia Grybauskaitė
Jüri Ratas ja Dalia GrybauskaitėFoto: Jürgen Randma, Riigikantselei

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) sõnul käis peaminister Jüri Ratas (Keskerakond) Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja ametikoha täitmiseks välja Leedu presidendi Dalia Grybauskaite kandidatuuri, vahendab ERRi uudisteportaal.

"Minu teada ka meie peaminister pani lauale Leedu ametist lahkuva presidendi Dalia Grybauskaite nime. Selle üle piisavalt poliitilist erikaalu ei leitud," ütles Reinsalu.

Küsimusele, kas laual oli ka Andrus Ansipi nimi, vastas välisminister, et tema teada mitte.

"Ei, mina sellest teadlik ei ole, aga ma seda ei välista. Neid nimesid tõesti jooksis läbi nagu kaardipakis kaarte," lausus Reinsalu.

Täna kirjutas Eesti Päevaleht, et peaminister Ratas ei soovinud end kothumisel Visegrádi riikide kraaklemisega siduda, kuid Balti riikidel pole isegi koos sellist kaalu, et pretendeerida oma kandidaadiga mõnele üksikule tippkohale.

Päras kolmepäevast erakorralisel ülemkogu kohtumiset otsustasid Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid nimetada Euroopa Komisjoni presidendi kandidaadiks Saksamaa kaitseministri Ursula von der Leyeni ning valisid ülemkogu eesistujaks Belgia peaministri Charles Micheli.

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgeks esindajaks nimetati Hispaania välisministri Josep Borrell Fontellesi ning Euroopa Keskpanga presidendi kandidaadiks Christine Lagarde’i.

Eile valis Euroopa Parlament oma uueks presidendiks Itaalia sotsiaaldemokraadi David-Maria Sassoli.