DELFI - Värsked uudised Eestist ja välismaalt

Rein Langi skandaalid: raamatukogude rahastamisest Kenderi ja Sirbini

 (52)
Laulu- ja tantsupeo puudutus ajas.Konverents.KUMU
Rein LangFoto: Vallo Kruuser

Loomeliitude ja opositsioonierakondade hinnangul usalduse kaotanud kultuuriminister Rein Lang on kultuuriinimestega oma ministriaja jooksul korduvalt konflikti sattunud.

Kultuuriinimeste pahameele pälvis üle-eelmisel aastal ministritoolile asunud Langi otsus mitte toetada käibemaksu määra langetamist kultuuriürituste piletitele. 2008.aastal tehti otsus tõsta määra viielt protsendilt 18 protsendile.

Liiga palju raamatuid
2011. aasta novembris ilmus Eesti Päevalehes Langiga intervjuu, kus minister kuulutas, et tema riigi raha eest massikultuuri ei levita ning raamatukogud ei peaks Barbara Cartlandi teoste peale raha kulutama.

Hiljem langetati otsus, milliste reeglite alusel jagatakse riigi komplekteerimisraha. “See, et riik hakkas raamatukogudele raamatuid ostma, oli vale otsus," ütles Lang. Samuti leidis ta, et tulevikus peaks rohkem lugema e-raamatud. "Riik hakkab kulutama vähem raamatutele ja ostma enam e-trükiseid."

EFI nõukogu liikmete vahetamine
Käesoleva aasta jaanuarikuus vahetas Lang välja SA Eesti Filmi Instituudi nõukogu 5 liiget, asendades nad Paavo Nõgene, Anvar Samosti, Jaanus Rohumaa ja Rein Ojaga. Lisaks kuuluvad EFI nõukogusse Lauri Kärk, Valter Uusberg, Marika Tuusis ja Hagi Šein.

Seotud lood:

EFI uueks juhuks valiti senine kultuuriministeeriumi filminõunik Edith Sepp. Filmiprodutsent Artur Talvik ütles Delfile tulemust kommenteerides, et ministeerium sai oma tahtmise.

"See häiriski, et see tulemus oli algusest saati teada," sõnas Talvik. "Protsess on algusest saati kuidagi vildakas, ja demokraatlikust asjaajamisest on tõsine defitsiit. Seda ka filmitegijate poolt. Oskusest diplomaatiliselt ja demokraatlikult asju ajada on meil suur puudus."

Eesti kinoliidu juhatuse esimees Jaak Lõhmus kutsus jaanuari lõpus Tallinna Kinomajja kokku filmitegijate esindajad, et arutada ümberkorraldusi EFI juhtimises.

"Filmiinimesed tahavad, et ka neile selgitatakse muudatusi. Kõige vähem on ühiskonda tüli vaja. Tähtis on saavutada see, et suheldaks filmivaldkonnaga otse. On kujunenud olukord, kus mängitakse üle meie peade," selgitas Lõhmus toona.

12. veebruaril lubas kultuuriministeerium filmivaldkonna esindusorganisatsioonidel nimetada kaks konsensuslikku kandidaati EFI nõukogusse.

Jaanuari lõpus tõmbas oma tööle kultuuriministeeriumis joone alla ka kümneaastase staažiga kantsler Siim Sukles, kes asus tööle Eesti olümpiakomitees.

Muusikanõuniku vallanadmine
Juunikuus olid muusikaringkonnad nördinud langi otsuse peale vallandada vähem kui aasta tööl olnud muusikanõunik Siiri Siimeri. Siimerit peavad muusikaringkonnad üheks valdkonna kõige kompetentsemaks inimeseks, kuid ministeeriumile koostöö temaga ei sobinud.

Ministeerium heitis Siimerile ette tema sobimatust ametnikutööks – väidetavalt korrektselt täitmata lepingud ning hilinemised koosolekule. Muusikud usuvad pigem, et Siimer oli muusikute arvamuste eest seistes liiga tülikas.

Siimeri sõnul hakkas koostöö viltu vedama mullu novembris, kui oota­matult selgus ministeeriumi juhtkonna plaan liita Eesti Kontsert ja Rahvusooper Estonia. Plaan jäi toona katki, kuid vaidluspunkte muusikute ja ministeeriumi vahel tuli ette üha sagedamini.

Kaotus kohtus kunstnikele
Tallinna halduskohus rahuldas 18. novembri otsusega MTÜ Tartu Kunstnike Liidu kaebuse langi käskkirja osas ja kohustas ministrit tunnustama MTÜ-d loomeliiduna.

Tartu kunstnike liit soovis muutuda loomeliiduks, mis võimaldaks neil saada aastas 25 191 euro väärtuses loometoetust. Kultuuriministeerium ei olnud sellega nõus ja minister jättis nende taotluse rahuldamata, põhjendades seda sellega, et MTÜ ei vasta loovisikute ja loomeliitude seaduses sätestatud nõuetele.

Sirbi-saaga
Novembris sattus minister Lang taas skandaali keskmesse, kui ootamatult valiti kultuuriajalehe Sirp peatoimetaja kohusetäitjaks kirjanik Kaur Kender ning koondati päevapealt Doros Kareva, Marek Strandberg ja Tarmo Teder. Hiljem lahkus vabatahtlikult Valle-Sten Maiste, kelle jätkamist Kender soovis. Uuteks toimetakateks said koos Kenderiga tööle asunud Robert Kurvits ja Martin Luiga.

Lang eitas algul igasugust seotust Sirbis toimunud muudatustega, kuid möönis hiljem, et kohtus SA Kultuurileht juhatuse esimehe Toomas Väljataga ja Kaur Kenderiga. "Niimoodi küll ei saa väita, et keegi on valetanud. Siin on küsimus mingite sõnade tõlgendamises," ütles Lang kolmapäeval Delfile.

Toomas Väljataga sõnul ei aga vasta tõele, et minister Rein Langi väide, et Kaur Kender kohtumisele kaasa võtta oli Väljataga initsiatiiv. Rein Langiga arutati otseselt Sirbi koondamiste mahtu ja lehe sisu ning kultuuriminister oli Kaur Kenderi visiooniga juba varem tuttav.

Sirbiga seotud segaduste tõttu avaldati riigikogus ministrile umbusaldust, kuid umbusaldusavaldus kukkus läbi.

2013. aasta kohaliku omavalitsuse volikogude valimisel ehk enne Sirbi-skandaali kandideeris Lang Pärnu linnavolikokku, kuid ei osutunud valituks. Ta sai 29 häält.

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.