Reformierakond kavatseb tööjõumaksude langetamiseks tõsta tubaka- ja alkoholiaktsiisi

 (53)
Reformierakonna Riigikogu valimiste rahandus- ja majandusprogramm
Reformierakond arutab riigikogu valimiste valimisplatvormiFoto: Tanel Meos

Reformierakonna esimehe, peaminister Taavi Rõivase kinnitusel arvestab tööjõumakse keskmiselt 756 eurot töötaja kohta langetav maksukava jätkuvalt riigieelarve tasakaaluga. Maksukava elluviimiseks on Reformierakond peamiste katteallikatena ette näinud tubaka- ja alkoholiaktsiiside senisest kiirema tõusu ning tulevaste kulude kokkuhoiu ja positiivse majandusprogrammi käivitumisest tuleneva maksulaekumiste suurenemise.

„Maksukavaga kahekordistab Reformierakond nelja aasta jooksul tulumaksuvaba miinimumi, langetab sotsiaalmaksu kahe protsendi võrra ja kärbib töötuskindlustuse maksemäärasid 1,95 protsendile. Väiksem maksukoormus tähendab nii suuremat palka töötajate jaoks kui ka atraktiivsemat ettevõtluskeskkonda ja uute tasuvate töökohtade teket,“ lausus Rõivas.

Riigikogu majanduskomisjoni esimehe Arto Aasa sõnul on stabiilse ja kasvava majanduskeskkonna eelduseks energiajulgeolek, mis tähendab varustuskindlust, infrastruktuuri julgeolekut ning energiaallikate ja tarnijate paljusust.

„Varustuskindluse suurendamiseks soovime välja arendada ühtse Põhjamaade-Balti elektrituru ja sealhulgas rajada täiendava Eesti-Läti elektri ülekandeliini. Lõppeesmärgiks peaks olema järk-järguliste sammudega liikumine ühtse Mandri-Euroopa elektrivõrgu suunas,“ ütles Aas.

Rõivase kinnitusel on Reformierakond maksulangetusi planeerides lähtunud riigieelarve tasakaalu jätkuvast säilitamisest. „Maksukava elluviimiseks vajalike kattealikkatena näeme alkoholi- ja tubakaaktsiisi senisest kiiremat tõusu ja aktsiiside tõhusamat kokkukogumist 2019. aastaks 163 miljoni euro ulatuses. Samuti oleme arvestanud maksulaekumiste paranemisega, tulenevalt majandusprogrammi positiivsest mõjust ning suurenenud tööhõivest 2019. aastaks summas 126 miljoni eurot. Lisaks on prioriteediks finantside parem juhtimine, sealhulgas tulevaste kulude kokkuhoid 2019. aastaks 174 miljoni eurot,“ selgitas Rõivas.

Küsitlus #118543