Ravimiamet: võib juhtuda, et ükski töös olev koroonavaktsiin ei kõlba kasutamiseks

 (33)
Perearst Laura Prett ja vaktsineerimine
VaktsineerimineFoto: Ilmar Saabas

Ravimiameti bioloogiliste preparaatide osakonna juhataja Triin Suvi ütles, et kuigi Euroopa ravimiametile on esitanud oma vaktsiinide kohta andmeid kaks ettevõtet, ei ole välistatud, et neist kummagi arendatav vaktsiin ei osutu kasutusele võtmiseks piisavalt tõhusaks ja ohutuks.

Eesti ja Soome loodavad esimesed koroonavaktsiinid saada juba aastavahetuse paiku või uue aasta alguses. Suvi kinnitas "Ringvaates", et tõepoolest on vihjeid esimeste vaktsiinide võimaliku saabumise kohta. Ta selgitas aga, et vaktsiinidega on protseduurid veel pooleli.

AstraZeneca ja Pfizeri/BioNTech on edastanud Euroopa ravimiametile juba hindamiseks andmeid oma vaktsiinide kohta.

"Euroopa ravimiamet aitab tootjal neid andmeid vaadata ja hinnata. Ravimiarenduses on etapid - kõigepealt arendatakse ravim, siis testitakse loomadel ja siis inimestel. Aga praegu on kõikidel arendajatel inimuuringud alles pooleli. Tavaliselt on müügiloa taotluse sisseandmise ajaks kõik uuringud lõpetatud ja antakse üle mahukas pakett. Aga praegu antakse juba ette neid andmeid jupiviisiliselt, et seda protseduuri kiirendada," selgitas Suvi.

Seda, kas kahe töös oleva vaktsiiniga läheb ka kõik hästi ja need tõepoolest turule jõuavad, ei oska Suve sõnul praegu keegi öelda.