Nädalavahetusel hakkas üle maailma levima Prantsusmaa tervishoiuministri hoiatus, et mitmed tuntud käsimüügiravimid, näiteks ibuprofeen, mida kasutatakse palaviku, valu ja põletiku korral, võivad COVID-19 haigetel sümptomeid hoopis halvemaks teha. Eesti Päevaleht ja Delfi kontrollisid asja ravimiametist ning müüt lükati ümber.
“Täna teadaolevate andmetele tuginedes ei süvenda ibuprofeen COVId-19 nähte ja ei raskenda kulgu,” rõhutas ravimiameti ohutusjärelevalve büroo juhataja Maia Uusküla eelkõige sõnapaari "täna teadaolevatel" andmetel. “Paratsetamool ja ibuprofeen langetavad mõlemad efektiivselt palavikku ning on mõistlikul kasutamisel väikese kõrvaltoimete riskiga. Nad on erineva keemilise struktuuriga ning neil on erinev kõrvaltoimete profiil.”
Samas ei saa öelda, et üks on täiesti ohutu ja teine ohtlik ravim.
Uusküla viitas, et paratsetamool on alati olnud esmavaliku ravim palaviku langetamisel. Samas, hoiatas Uusküla, on paratsetamooli üleannustamisel tõsise maksakahjustuse risk. Teatud haigusseisundite korral võib maksakahjustus tekkida ka tavaliste raviannuste kasutamisel, näiteks:
- alla 50 kg kaaluv täiskasvanu kasutab täiskasvanu annuseid (1000 mg 6 korda ööpäevas);
- olemasoleva maksahaigusega patsient, Gilberti sündroom (perekondlik hüperbilirubineemia);
- krooniline alkoholism;
- krooniline alatoitumus;
- organismis vedelikupuudus (nt oksendamise või kõhulahtisuse korral).
Uusküla viitas, et need patsiendid ei peaks paratsetamooli kasutama, eelistada tuleks ibuprofeeni. “Paratsetamooli ohutusprofiil on üldiselt hea, tõsiseim risk on rasked nahareaktsioonid, sagedamini esinevad kergemad allergilised reaktsioonid.”
Ibuprofeeni kasutatakse peamiselt valuravimina (mittesteroidne põletikuvastane ravim), sh reumaatiliste haiguste korral. Ibuprofeen langetab ka palavikku ja on heaks alternatiiviks neile, kes ei saa kasutada paratsetamooli. “Samas on ibuprofeenil, sarnaselt teistele mittesteroidsetele põletikuvastastele ravimitele teatud kõrvaltoimed (seedetrakti ja suurtes annustes südame-veresoonkonna kõrvaltoimed). Mõistlik (lühiajaline) ja raviannuses ibuprofeeni kasutamine on siiski ohutu ja kõrvaltoimeid tekib harva. Kuna oma toime tõttu vähendab ibuprofeen põletikunähte (punetus, turse, valu), võib ta teatud juhtudel varjata infektsiooni levikut. See on teadaolev info ja kirjas täna ka ravimiteabes,” märkis Uusküla.