„Minu arvates on see ministeeriumi võimalus ja kohustus valdkonna parandamiseks ja ka seaduse parandamiseks - selline analüüs ja kaardistus on selles mõttes kindlasti vajalik samm,“ kommenteeris Küüt Delfile siseministeeriumi otsust alustada PPAs teenistuslik järelevalve asekantsler Erkki Koorti juhtimisel.

„Aga kuidas olukord on saanud selliseks kujuneda? Oluline on see, et Eesti riik on tervikuna loonud hea ja õige seadusandluse, mis on ärimeestele atraktiivne ja kus tahetakse äri ajada. Aga paraku annab see liberaalne keskkond võimaluse olukorda ära kasutada ka pahatahtlikel inimestel,“ ütles Küüt.

„Meie oma analüüsis leidsime võimalusi ka seadusandluse parandamiseks. Leidsime ka seda, et välja andmise juures rakendatavat eelkontrolli tuleb tõhustada, teostada taustakontrolli kus senisest tõhusamalt rakendatakse ka teisi ametkondi.“

„Mis on äärmiselt oluline, on teostada lisaks eelkontrollile ka järelkontrolli – inimene esitab küll elamisluba taotledes oma äriplaani, kuid kui läheb mööda aasta või natuke rohkem, siis tuleb seda ka järelkontrollida. Seoses poliitilise skandaaliga – nende 147 juhtumi puhul on kehtiv elamisluba 125 inimesel, neist 61 suhtes on algatatud kehtetuks tunnistamine.“

„PPA esitletud andmetest ilmnes hulk küsimusi, mis peavad saama vastuse järelevalve käigus. Samuti tuleb selgitada, kas tegemist on töökorralduslike vajakajäämistega,“ ütles ministeeriumi asekantsler Erki Koort ministeeriumi teatel.

Milliseid töökorralduslikke vajakajäämisi PPAle süüks pannakse? Küüt rõhutab, et amet tõi ise välja nõrgad kohad taustakontrollis, muu hulgas ka selle, et kontrolli tuleks kaasata rohkem teisi ametkondi.
„Alati on nõnda, et ametkond on oma järelevalve teinud ja siis järgnevad ministeeriumi poolsed juriidiliselt vormistatud protseduurid,“ ei pidanud Küüt teenistuslikku järelevalvet etteheiteks. „Vastupidi, asjade läbivaatamine on positiivne.“

Ta rõhutas, et hoolimata Eesti loodud väga heast ärikeskkonnast annab läbivaatamine võimaluse ka regulatsiooni parandamiseks, kus vaja.

Minister Ken-Marti Vaheri ja asekantsler Erkki Koortiga täna kohtunud Küüt sõnas, et politsei- ja piirivalveamet esitas oma järeldused ja neist saadi üheselt aru. „Etteheited olid pigem ühiselt leitud vead ja üksmeelne otsus võimekust tõsta.“