Raimond Kaljulaid: vaenu õhutamise organiseerimine tuleb muuta kriminaalkuriteoks

 (144)
Raimond Kaljulaid
Raimond KaljulaidFoto: Ilmar Saabas

Riigikogu liige Raimond Kaljulaid kavatseb lähiajal anda riigikogu menetlusse eelnõu, mis muudab vaenu õhutamise organiseerimise kriminaalkorras karistatavaks ning võimaldab selle teo eest vastutusele võtta nii eraisikuid kui ka juriidilisi isikuid.

Kui vaenu õhutab erakond ning teeb seda korduvalt tuleks Kaljulaidi ettepanekul kaaluda selle erakonna riigipoolse rahalise toetuseta jätmist.

Kaljulaidi sõnul on hämmastav, et riigikogu erakonnad ei reageerinud eelmises koosseisus mitte kuidagi EKRE agressiivsele ja järjepidevale vaenu õhutamisele, mis seab ohtu nii opositsioonipoliitikute elud kui ka EKRE suhtes kriitilised ajakirjanikud ning ei püüdnud kuidagi takistada Eesti õiguskorra õõnestamist.

„Riigikogu eelmise koosseisu erakonnad oleksid kindlasti pidanud astuma seadusandlikke samme, et EKRE-t korrale kutsuda," sõnas Kaljulaid. "Selle asemel lasti ühel seltskonnal Eestis kontrollimatult räusata, ähvardada ja hirmutada oma poliitilisi oponente, ehitada üles ulatuslik internetitrollide ühendus, mis igapäevaselt levitab vaenu poliitikute ja ajakirjanike suhtes ning mitmel muul moel rünnata Eesti inimeste vabadusi ja demokraatiat. Selle tegevusetuse tagajärgi me hetkel näemegi,“ ütles Kaljulaid.

Nagu kirjutab ka tänane Eesti Päevaleht, kavandab Kaljulaid seadusemuudatust, mis muudaks vaenu õhutamise organiseerimise kriminaalkorras karistatavaks kuriteoks.

Seotud lood:

„Vaenu õhutamine on ka praegu karistatav, aga selge on see, et näiteks EKRE sadade internetitrollide puhul ei ole nende ükshaaval menetlemine ja karistamine otstarbekas. Märksa mõistlikum on tegeleda nendega, kes on võtnud ja asunud vaenu õhutamist süsteemselt ja järjepidevalt organiseerima, mis on märksa suurem oht nii ühiskondlikule korrale kui ka inimeste turvatundele," selgitas Kaljulaid. Ta pakkus välja, et säärane tegevus – kas siis eraisiku või juriidilise isiku poolt – võiks olla edaspidi kriminaalkorras karistatav.

Kaljulaidi hinnangul oleks see üks võimalus võidelda paremäärmuslaste poolt nii Eestis kui teistes Euroopa riikides loodud trolliarmeedega.

„Tänapäevase digitaalse ühiskonna seisukohast on tegelikult tegemist omamoodi kübersõjaga, mille eesmärk on arvukate ning ebaviisakate kommentaaride abil oma poliitilisi oponente ning ajakirjanikke hirmutada ja heidutada," märkis Kaljulaid.

"Digitaalses ühiskonnas on see sama kui tulla kaikameeste kambaga kellegi ukse taha räusklema ja sõimlema – nagu tehti EKRE poolt korraldatud ÜRO ränderaamistiku vastasel meeleavaldusel Toompeal. Selline käitumine väljub selgelt sõnavabaduse piirest ning on rünne vaba ühiskonna vastu, mille tõkestamiseks peavad riigil olema võimalused,“ arvas Kaljulaid.

Kui eelnõu peaks saama seaduseks tuleks Kaljulaidi sõnul kaaluda ka selle seadusesätte vastu korduvalt eksinud erakonna ilma jätmisest riigipoolsest toetusest.

„Ei ole normaalne, et maksumaksjad maksavad kinni vaenamist ja räuskamist. Aeg on sellele otsustavalt vastu astuda ja kaitsta Eesti inimesi ja Eesti riigi väärikust. Seda oleks muidugi tulnud teha juba eelmises koosseisus, et me täna ei oleks olukorras, kus needamad vaenajad, räuskajad ja lämisevad esindavad kõige kõrgemal tasemel Eesti riiki,“ leidis Kaljulaid.

Eelnõu ettevalmistamisel kasutab Kaljulaid selles valdkonna õiguspraktikaga palju kokku puutunud vandeadvokaat Robert Sarve ning õigusbürooga Emeraldlegal abi, kellel on just internetis rünnatud inimeste kaitsmisel ulatuslikud kogemused.