Rahumägi: Eesti inimene jälitamist kartma ei pea

 (44)
Mees
Corbis/Scanpix

Eesti inimestel pole põhjust rahvusvaheliste telefonikõnede või internetivestluste järgimist karta, kui nad just ei plaani terroristidega tehingud teha või pole seotud organiseeritud kuritegevusega, kinnitas julgeolekuekspert ja riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Jaanus Rahumägi.

Rootsis diskussiooni tekitanud seadus, mis annab sõjaväeluurele õiguse jälgida riigipiiri ületavaid telefonivestlusi ja e-kirju, tavaeestlaste eraelu puutumatust ei ohusta, sest jälgimisel keskendutakse olulistele teemadele, nagu näiteks terrorism ja organiseeritud kuritegevus, selgitas Rahumägi Kuku raadio hommikuprogrammile “Ärataja”.

Rahumägi kommenteeris lühidalt ka hiljuti kohaliku pealtkuulamisskandaali tekitanud AS GoBus ärimeeste omavahelist vestlust, tema hinnangul võis pikantne lugu kohtutoimiku materjalidest meediasse lekkida ärimeeste lähikonnast, sest toimikuga tutvub kümneid inimesi. “Riik pealtkuulamismaterjale ei lekita,” kinnitas poliitik.

Rahumägi sõnul on pealtkuulamine Eestis nii juriidiliselt kui ka tehniliselt äärmiselt keerukas protseduur, mida võetakse ette vaid vähestel juhtudel. “Mingit üldist logifailide loomist, kõnede salvestamist või registreerimist ei toimu, välja arvatud juhtudel, kui kohus on andnud loa kõnesid pealt kuulata,” ütles Rahumägi.