PUUST PUNASEKS | Kuidas kaitsta end koroonaviiruse eest? Milline mask on kasutu?

 (77)

Eestis selgus täna esimene koroonaviiruse kahtlus. Kahtlus ei ole kindlust leidnud ja see ei olegi võimalik, sest Eestis on võimalik koroonaviirust diagnoosida alles tulevast nädalast.

Igaks juhuks tuleb siiski ennetuse etapid üle käia.

Mida pead teadma, et koroonaviirusesse nakatumist vältida?

Kõige olulisem, mida terviseamet on soovitanud: tuleb järgida tavapäraseid hügieeninõudeid. Pese käsi, kasuta desinfektsioonivahendeid ja ürita haigetest, köhivatest, aevastatavatest inimestest distantseeruda.

Kõige olulisem igapäevane puhtus. Haigena jäädakse töölt koju ja ravitakse ennast terveks, sest kollektiivis olles liiguvad viirushaigused kõige kergemini üksteisele edasi. Inimese immuunsus on tugev, kui oleme piisavalt puhanud, sööme korralikult ja liigume piisavalt värskes õhus, ning ei unusta hügieeni olulisust

Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku nõunik Irina Dontšenko tuletab meelde ka seda ,et vaktsineerida tuleks vaktsineerimiskalendri alusel - on ka muid haigusi, mis võivad põhjustada suuri probleeme – eeskätt leetrid. "On muid, palju raskemaid ja tõsisemaid haigusi, millesse meie inimesed võivad haigestuda ja mitte ainult Hiinas," ütles Dontšenko esmaspäeval.

Lisaks tuleks vältida kontakti loomade ja lindudega. On üksikuid andmeid, et uus koroonaviiruse puhang sai alguse madudest, mis said mitteametlikult turul müüdud. Tuleb hoiduda kõrvale haigetest inimestest ja ükskõik mis loomadest.

Seotud lood:

Hingamismaski kasutamine on soovituslik

Üks ennetusmeede on ka hingamismaski kandmine. Reeglina kasutab seda haige inimesi, et mitte teisi nakatada, aga võib ka ennetavalt kanda.

Maskide puhul tuleb tähele panna seda, et aeg ajalt tuleb seda vahetada. Eriti määrdumise või vettumise korral.

Kaitsemaski kandmine avalikes kohtades ei ole meil levinud. Kui me otsustame maski osta, siis tekib täiesti loogiline küsimus – millist nimelt, sest apteekides ja isikukaitsevahendite lettidel pakutakse neid palju.

Terviseamet ütleb, et kahtlemata on õige väide, et näo järgi vormitud respiraator pakub paremat kaitset kui paberist või riidest valmistatud tavaline meditsiiniline või kirurgiline mask.

Samas ei ole teada, kui hästi üks või teine mask kaitseb, sest ka ühte ja sama tüüpi maskid esinevad tavaliselt mitmes erinevas variatsioonis.

Kaitsemaski peamine ülesanne ja kaitsepõhimõte on sisse- ja/või väljahingatava õhu filtreerimine. Sellest tulenevalt ongi kasutusel kaks põhinäitajat, mis iseloomustavad maske – filtreerimise suunad ja filtreerimise tõhusus.

Maski valik sõltub suuresti eesmärgist, st kas kandja tahab kaitsta ainult ennast või ka teisi kaaskodanikke (patsiente, kolleege) õhus lendlevatest osakestest, sealhulgas bakteritest ja viirustest.

Esimesel juhul on otstarbekas väljalaskeklapiga varustatud respiraatori kasutamine. Klapp võimaldab väljahingataval õhul väljuda praktiliselt takistuseta ja kergendab sel moel oluliselt maski piukemaajalist kasutamist, samuti välditakse niiskuse kogunemist maski.

Kõrge filtreerimisindeksiga väljalaskeklapiuga varustatud respiraator kaitseb ainult kasutajat ennast ja ei takista nakuuse levikut, kui kasutaja on juba haigestunud.

Kuna suuremad maskide tootjad asuvad USA-s, siis üldlevinud efektiivsuse tähiseks osutus USA-s kasutatav filtreerimisindeksite skaala. Väga heaks peetakse maske, mille filtreerimisindeks on N95, mis tähendab, et mask filtreerib 95% osakestest.

Selline filtreerimisindeks on tavaliselt kajastatud maski nimetuses ja näidatud müügipakendil. Tihti nimetatakse sellist maski N95 respiraatoriks.

Mis eristab maski N95 tavalisest (kirurgilisest) maskist?

Üks põhierinevus on see, et hariliku kirurgilise maski materjal on suuremate pooridega ja pakub väiksemat kaitset viirusesuurusega väikeste osakeste eest. See ei ole ka üllatav, sest kirurgilise maski põhieesmärk ongi kaitsta kasutajat ja patsienti peamiselt bakteriaalsest nakkusest.

N95 mask võib kuju poolest olla väga sarnane kirurgilise maskiga, kuid see on kujundatud nii, et tagada parem kontakt kandja näoga.

Enamasti on N95 maskid varustatud maski üla(nina)osas asuva pehme metalse klambriga maski ülaserva nina kuju järgi vormimiseks.

Kaitsemaski kasutamisel tuleb veenduda selles,
et mask on paigaldatud õigesti:
• Kata mask kahe käega kinni.
• Hinga kiirelt ja sügavalt sisse. Kui mask on paigaldatud õigesti, peaksid tundma alarõhu teket maski seespool. Kui tunned, et õhk siseneb maski servade alt, säti parajamaks paelte pikkust.
• Korda katset kuni oled veendunud, et mask tõesti kaitseb sind.

Valesti paigaldatud maski kasutamine ei paku kaitset. Meestele: maskikandja peab olema raseeritud, sest vastasel juhul ei teki maski serva tihedat kontakti nahaga ja mask kui kaitsevahend
muutub ebaefektiivseks.

Maski ostmisel tuleb pidada meeles, et maski nimetus on tunduvalt vähem tähtis kui näidatud filtreerimisindeks. Üldiselt viirusnakkuse leviku tõkestamiseks on soovitav kasutada maske filtreerimisindeksiga N95 või kõrgem.

Samuti sobivad viirustest kaitsmiseks tööstuses ja ehituses kasutatavad maskid ja respiraatorid, mille tähised võivad erineda üldtuttavast „N“-tähisest, näiteks „R“ või „P“.

Üldlevinud maskide tähised (standardiseeritud USA-s):
USA standard:
N95 Filtreerib vähemalt 95% õhus leitavatest osakestes. Ei ole vastupidav õliga kokkupuutes.
N99 Filtreerib vähemalt 99% õhus leitavatest osakestes. Ei ole vastupidav õliga kokkupuutes.
N100 Filtreerib vähemalt 99,97% õhus leitavatest osakestes. Ei ole vastupidav õliga kokkupuutes.
R95 Filtreerib vähemalt 95% õhus leitavatest osakestes. Kuigi palju vastupidav õli suhtes.
P95 Filtreerib vähemalt 95% õhus leitavatest osakestes. Vastupidav õli suhtes.
P100 Filtreerib vähemalt 99,97% õhus leitavatest osakestes. Vastupidav õli suhtes.

Euroopa standardi EN149 tähised:
FFP1 Filtreerib osakesi, mis on tekkinud mehhaaniliste protsesside käigus (tolmumask).
FFP2 Vastab USA-s kasutatavale tähisele N95.
FFP3 Vastab USA-s kasutatavale tähisele N99.

Austraalias kasutatavad tähised:
P1 Filtreerib osakesi, mis on tekkinud mehhaaniliste protsesside käigus (tolmumask).
P2 Vastab USA-s kasutatavale tähisele N95.

Kust maske saab?

Raviminfo.ee andmetel müüakse näomaske üle 300 apteegis üle riigi. Küll on seal eksimisruumi - võimsamaid respiraatoreid on vähestes apteekides ja nende hind võib küündida ka 200 euroni.

Tavalisemad on apteekides 2-3 tundi kestvad protseduurideks mõeldud tolmumaskid, mis viiruse eest kaitsmisel liiga suureks abiks ei ole.

Kuidas selline viirus üldse alguse saab?

Koroonaviirus on loomade viirus. See eksisteeribki mitmete loomaliikide organismis. Viirused on väga muutlikud ja muteeruvad, ühel hetkel see viirus võib muteeruda ja seda näeme ka antud viiruse näitel. Tal tekivad omadused kanduda loomalt inimesele, tekitades inimestel haigusnähte ehk haigestumist.

Tegelikult on koroonaviirushaigus inimestel tuvastatud juba 1965. aastal. Hetkel on teada 37 erinevat liiki, neist seitse põhjustavad inimestel haigestumist. Neist kaks on meil teada hästi – SARS ja MERS, mis kutsuvad esile raskemaid haigestus - näiteks kopsupõletiku, mis kulmineeruvad raskesti eriti neil, kel on olemas juba mingisugused kroonilised haigused, mis võib kaasa tuua kahjuks ka surmajuhtumeid.

Kokkuvõtteks:
1. Kaitsemaski valik igapäevaseks kasutamiseks peab lähtuma soovitud eesmärgist – kui soovitakse ainult ennast kaitsta, võib valida väljalaskeklapiga varustatud maski; kui soovitakse kaitsta ennast ning teisi, tuleb valida nn „kahepoolse toimega“ (ilma väljahingamisklapita) maskide hulgast.

2. Suuremal või vähemal määral kaitset pakuvad kõik kaitsemaskid – nii nn tavalised meditsiinilised või kirurgilised maskid, kui ka kaasaegsemad respiraatorid. Igapäevaseks kodus või tänaval kasutamiseks mõeldud kaitsemask ei pea olema steriilne.

3. Ilma standardijärgse tähiseta kaitsemask samuti pakub kaitset, kuid selle filtreerimistõhusus ei ole kindlaks määratud standardiseeritud katsete käigus.

4. Filtreerimisindeksit kajastav tähis näitab, et antud konkreetse maski kaitsevõime on kindlaks määratud standardiseeritud katsete käigus.