USA Helsingi saatkonna dokumendis on öeldud, et 2004. aasta 22. detsembril andis Soome presidendi nõunik Jarmo Viinanen ameeriklastele ülevaate 14. detsembril toimunud kohtumisest Haloneni ja Putini vahel.

Viinanen kinnitas, et Halonen küsis, millal kirjutab Putin alla piirilepingutele Eesti ja Lätiga. Viinaneni sõnul oli Putini vastus: „Kui (nende riikide juhid) tulevad 9. mail siia.“ Putin lisas, et see on tema poliitiline liin – on olemas teisi inimesi, kes nii ei arva.

Ameeriklased küsisid, kas soomlased pidasid Putini vastust pealiskaudseks. Viinanen eitas seda ja nimetas Putini sõnu mõnes mõttes lubaduseks. Tema sõnul saatis Putin Haloneni kaudu sõnumi: kui Eesti ja Läti astuvad keerulise poliitilise sammu ja võtavad 9. mai tseremooniatest osa, tuleb Putin neile vastu ja allkirjastab lepingud.

Soomlased uskusid ameeriklaste väitel, et Putini jutt selle kohta, et see on tema isiklik poliitiline liin, tähendab seda, et ta peab astuma vastu nendele Venemaa valitsuse liikmetele, kes pooldavad karmimaid seisukohti.

„Ma kahtlustan, et välisministeeriumis ja mujal on neid, kes tahaks survet tugevdada, mitte lepitust otsida,“ ütles Viinanen.

Putin ütles lisaks, et on andnud välisminister Sergei Lavrovile juhised arutada asja Brüsselis Eesti ja Läti välisministritega. Soomlased ei teadnud, mis nende vestluste tulemus oli. Viinanen ütles, et kuigi Putini pakkumine oli siiras, võib siiski vaja minna USA ja Euroopa Liidu survet, et Venemaa oma lubadust peaks.

Rääkides sõna „okupatsioon“ kasutamisest läheb Viinaneni jutt kokku USA Tallinna saatkonna informatsiooniga. Soomlastele polnud selge, kas Putin kavatses okupatsiooni tunnistada või kas see oli mingisugune retooriline ilutsemine, et kogu teema kõrvale tõrjuda. Putin võis tahta kahtluse alla seada sõna „okupatsioon“ definitsiooni või selle kasutamise selles tähenduses. „Igal juhul,“ ütles Viinanen, „ta (Putin) ei öelnud otse välja, et see polnud okupatsioon.“