Prokurör: Savisaare kõrvaldamine linnapea ametikohalt on jätkuvalt vajalik

 (139)
nääs, savisaar, talvik
nääs, savisaar, talvikFoto: Priit Simson

Maakohus võtab seisukoha Savisaare ametist kõrvaldamise põhjendatuse osas sel kolmapäeval pärast kriminaalasja materjalidega tutvumist. Prokuröri sõnul on Edgar Savisaare Tallinna linnapea ametist kõrvaldamine jätkuvalt vajalik ja põhjendatud.

Riigiprokuratuur leidis täna Harju maakohtus kinniste uste taga toimunud istungil, et korduvas altkäemaksu võtmises kahtlustatava Edgar Savisaare Tallinna linnapea ametist kõrvaldamine on jätkuvalt vajalik ja põhjendatud.

"Varasemalt on nii maakohus kui ringkonnakohus pärast kriminaalasja tõenditega tutvumist prokuratuuriga nõustunud. Ringkonnakohus leidis seejuures, et Savisaarele ametialaselt allunud tunnistajate ütluste objektiivsuse tagamine ei ole antud juhul saavutatav muu, vähem koormava abinõuga," sõnas riigiprokurör Laura Vaik Delfile.

Kuna seadus lubab ametist kõrvaldamisest nelja kuu möödumisel kahtlustataval või tema kaitsjal esitada kohtule taotluse ametist kõrvaldamise põhjendatuse kontrollimiseks, arutatigi seda tänasel kohtuistungil. Maakohus teeb otsuse ametist kõrvaldamise põhjendatuse kohta kolmapäeval, pärast kriminaalasja materjalidega tutvumist.

"Esitasin täna kohtule kriminaalasjas kogutud tõendid, et kohtunik saaks taas igakülgselt kaaluda kahtlustuse põhjendatust ja võtta vastu otsuse, kas Savisaare linnapea ametikohalt kõrvaldamine on jätkuvalt põhjendatud ja vajalik. Neid tõendeid ei saa enne kohtuistungeid avalikustada, kuid saan kinnitada, et nende hulgas on nii jälitustoimingute protokollid kui muud menetluse käigus kogutud tõendid, mis annavad aluse Savisaart neljas altkäemaksu võtmise episoodis kahtlustada," selgitas Vaik.

Seotud lood:

Savisaare kaitsja Oliver Nääs leidis seevastu, et neli kuud on olnud piisavalt pikk aeg, et menetlust läbi viia ning Savisaare ametist kõrvaldamine pole põhjendatud. "Tunnistajate leidmine ja küsitlemine ei tohiks olla takistatud, kuna info Tallinna linnavalitsuse ametnike kohta on lihtsasti kättesaadav. Samuti on oluline, et Edgar Savisaar ei ole selle nelja kuu jooksul tunnistajaid mõjutanud ning samuti puuduvad menetlejal Edgar Savisaarele sellekohased etteheited. Seega on menetlejal olnud võimalik soovitud toimingud läbi viia ning puuduvad kaalukad põhjused Edgar Savisaare jätkuvaks ametist kõrvaldamiseks," teatas Nääs Delfile.

"Mõistame selle kriminaalasja olulisust ja suurt avalikku huvi ning teeme kõik endast oleneva jõudmaks süüdistuseni nii kiiresti kui võimalik, kuid järeleandmisi uurimise kvaliteedis me teha ei tohi. Kinnitan, et aktiivne töö selle kriminaalasja uurimisel käib iga päev," sõnas Vaik.

Harju maakohtu ja Tallinna ringkonnakohtu määrused korruptsioonikahtluse alla langenud Edgar Savisaare Tallinna linnapea ametist kõrvaldamise kohta jäid lõplikult jõusse detsembri alguses, kuna riigikohus ei võtnud Savisaare kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääsi määruskaebust siis menetlusse.

Tallinna linnavolikogu kaebuse alusel Tallinna linnapea Edgar Savisaare ametist kõrvaldamist vaaginud riigikohus leidis 15. jaanuaril, et see oli Savisaare korruptsioonikaasust arvestades proportsionaalne meede.