Prokuratuur alustas Keskerakonna reklaamide uurimiseks menetlust

 (41)
Prokuratuur alustas Keskerakonna reklaamide uurimiseks menetlust
FOTO: Raepress

Riigiprokuratuur alustas erakondade rahastamise järelevalve komisjoni avalduse alusel kriminaalmenetluse, et kontrollida, kas Tallinna linnavalitsuse juhtimisülesandeid täitvad ametnikud on pööranud neile usaldatud võõra vara ebaseaduslikult enda või kolmanda isiku kasuks.

Riigiprokuratuurile laekunud avalduses on viidatud sellele, et Tallinna linnavalituse eelarvest on tasutud reklaamide eest, mis ei olnud suunatud kohaliku omavalitsuse eesmärkide täitmiseks, vaid millega rahastati Tallinnas võimul oleva Eesti Keskerakonnaga seotud isikute reklaamikampaaniat.

Kriminaalmenetlus alustati omastamist käsitleva paragrahvi alusel, teatas riigiprokuratuur.

Kriminaalmenetlust viib läbi Kaitsepolitseiamet ja juhib riigiprokuratuur.

2013. aasta kohalikele valimistele eelnenud ajal figureerisid mitmed poliitikud reklaamplakatitel või videotes. Toona tekkinud kahtlus, kes reklaamide eest maksis ning kas sellega rikutakse seadust, sai nüüd vastuse.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon tegi erakonnaseaduse rikkumise tõttu ettekirjutuse Hiiu staadioni avamise plakati eest Jaanus Mutlile, Edgar Savisaarele ja Arvo Sarapuule. Tartu triatloni plakati pärast Urmas Kruusele.

Priit Kutseril oli plakat „Kahe aasta pärast seisab siin ujulaga spordikompleks", Karin Tammemäelt plakat „Karin Tammemägi: Hakkame käima!" ning Edgar Savisaarel videoklipid, kus ta kutsub valima ja maratonile.

Seotud lood:

Kõigi nimetatud reklaamide puhul oli tegemist kohalikel valimistel registreeritud kandidaatide valimisreklaamiga. Plakat Urmas Kruusega valmis MTÜ TriSmile tellimusel, ülejäänud plakatid ja videoklipid tellis Tallinna Linnavalitsus.

Kuna erakonnaseadus sätestab, et juriidilise isiku (näiteks kohaliku omavalitsuse) annetus on keelatud, saidki Karin Tammemäe, Priit Kutser, Jaanus Mutli, Edgar Savisaar ja Urmas Kruuse komisjonilt ettekirjutise annetuse tagastamiseks.

Karin Tammemägi peab tagasi maksma 268 eurot ja 80 senti, lisaks plakatite maha võtmise kulu. Edgar Savisaar peab tagasi maksma 100 842 eurot ja 69 senti. Hiiu staadioni reklaam, kus figureerisid Arvo Sarapuu, Jaanus Mutli ja Edgar Savisaar, läks maksma 11 000 eurot. Urmas Kruuse plakati hind pole teada.