PROGNOOS | Kui nakatumiskordaja jääb samaks, tõusevad numbrid kiirelt tuhandetesse

 (56)
Loe teadlaste prognoosi täismahus
PROGNOOS | Kui nakatumiskordaja jääb samaks, tõusevad numbrid kiirelt tuhandetesse
Oktoobrist saadik pole nakatumiskordaja alla ühe olnud.Kuvatõmmis prognoosist

Kui nakatumiskordaja R0 suudetakse saada alla ühe, on lootust, et haiglaravi vajajate arv tõuseb kuni jaanuarini, peatub 500 juures ja hakkab siis tublisti langema, nähtub teadlaste prognoosist. Kui R0 jätkaks kasvu praeguses tempos, kasvaks haiglakohtade vajadus selliseks, et ei mahugi enam tabelile ära.

Peaminister Jüri Ratas selgitas tänasel pressikonverentsil uuest nädalast kehtestavate piirangute vajadust. Valitsust nõustav teadlaste grupp oli valitsuskabinetile tutvustanud kurjakuulutavaid prognoose, mis võivad olukorra jätkudes reaalsuseks kujuneda.

Kui eelmisel nädalal oli juttu nakatumisleviku langusest, siis selle nädala ülevaates räägime endiselt nakatumiskordaja R0 püsimisest üle ühe. Kui see langeks alla ühe, siis hakkaks ka nakatumislevik aeglustuma. Kui see on üks, levitab üks nakatunu keskmiselt veel üht inimest.

Tänases seisus on nakatumiskordaja R0 1,1 ja 1,2 juures. Tuumafüüsik Mario Kadastiku prognoosi kohaselt (vt allolevast matemaatik Krista Fischeri kokku pandud tabelist) kasvab haiglakohtade hõivatus olukorra jätkudes jaanuari keskpaigaks üle tuhande.

Et olukord normaliseeruks, oleks vaja nakatumiskordaja saada alla ühe, 0,8 lähedusse. See tähendaks, et haiglaravi vajavate inimeste arv tõuseks jaanuari alguseks 500ni, intensiivravi kohtade arv pea 50ni. Siis hakkaks vajadus tasapisi langema ja märtsiks oleks olukord normaliseerunud (sinine joon).

Seotud lood:

Kui vaadata nakatumiskordaja R-i muutumist kolmes maakonnas, siis Tartumaal oli see üle-eelmisel nädalal 0,85 juures. Piirangutega üle valatud Ida-Virumaal langes see 11. detsembriks samuti ühe peale, kuid on nüüd taas 1,1ni tõusnud. Harjumaal on nakatumiskordaja trend novembri lõpus alla 1,1 läinud, kuid lainena taas 1,2 alla tõusnud.

Alloleva prognoosidokumendi viimasel leheküljel näeme, et kui nakatumiskordaja jääb 1,1 juurde, on päevaste nakatumiste arv jaanuari keskpaigaks üle 1200. See oleks kaks korda suurem kui praegu.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!