President Toomas Hendrik Ilvese kriitika: valitsuse käik ei olnud parlamentaarse riigikorra vääriline

 (134)
President Toomas Hendrik Ilvese kriitika: valitsuse käik ei olnud parlamentaarse riigikorra vääriline
Foto: Annika Haas, Vabariigi presidendi kantselei

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul peab opositsioonile jääma võimalus kasutada kõiki parlamentaarsele riigile kohaseid vahendeid enda seisukohtade tutvustamiseks ja kaitsmiseks.

„Seaduseelnõude arutelu riigikogus, kui valitsus sidus nende vastuvõtmise usaldushääletusega, ei olnud demokraatliku parlamentaarse riigikorra vääriline käik,“ kommenteeris president Toomas Hendrik Ilves Eesti Päevalehe ja Postimehe palvel küsimusi maksuseaduste muutmise viisi üle.

„Rääkisin sellest juba 2009. aasta iseseisvuspäeva kõnes, mil ütlesin, et valitsuse soov või vajadus teha isegi toonase majanduskriisi ajal karme ja kiireid otsuseid ei vabasta valitsust vastutusest hoolida parlamentaarsuse põhimõtetest, sest ka siis tegi valitsus Riigikogus eelarve vähendamist arutades sellest oma usalduse küsimuse,“ viitas president.

Ilvese sõnul on ta pettunud, et nüüd mil meil pole õigustuseks ei majanduskriisi ega mingeid muid erakorralisi asjaolusid, tuleb tal samu sõnu korrata. „Kaitsen jätkuvalt põhimõtet, et opositsioonile peab jääma võimalus kasutada kõiki parlamentaarsele riigile kohaseid vahendeid enda seisukohtade tutvustamiseks ja kaitsmiseks,“ rõhutas Ilves. „Valitsuserakondade soov muuta enda valimislubadused kiiresti seaduseks ei saa olla õigustuseks kärpida tuntavalt parlamentaarset debatti.“

Seotud lood:

Samas möönis Ilves, et presidendi otsus seadus välja kuulutada või jätta see välja kuulutamata saab põhineda ainult sellel, kas seadus on põhiseadusega kooskõlas või mitte.

President kuulutas kobarseadused välja täna.