President Toomas Hendrik Ilves viitas Pussy Rioti otsusele kui tänapäeva nõiajahile?

 (208)
President Toomas Hendrik Ilves viitas Pussy Rioti otsusele kui tänapäeva nõiajahile.
Foto: Andres Putting

President Toomas Hendrik Ilves kirjutas oma Twitteri kontol irooniliselt, et nõiajahid jumalateotajatele kuulusid 13. sajandi Euroopa tsivilisatsiooni. Võttes arvesse presidendi varasemat avaliku poolehoiu näitamist Pussy Riotile, pidas riigipea selle lausega ilmselt silmas tänast Moskva kohtu otsust.

President Ilves postitas oma kontole järgneva iroonilise inglisekeelse lause: "Witch-trials for blasphemy and visa-free travel defined a "common European civiiization"... in the 13th Century"" (kirjapilt muutmata).

Kuigi president tegi sisse väikese näpuvea, siis oleks selle lause eestikeelne vaste järgmine: "Nõiajaht jumalateotusele ning viisavaba reisimine määrasid üldtuntud Euroopa tsivilisatsiooni...13. sajandil."

President Ilves on ennemgi avalikult Pussy Riotile oma poolehoidu avaldanud osaledes nende toetuseks korraldatud kontserdil. Toona ütles Ilves, et ei ole heaks kiitnud Venemaa muusikute otsust valida kirik oma poliitilise protesti väljendamise kohaks, kuid kirik ei tohiks saada võimu tööriistaks.

"President Ilves ei ole kunagi ega kuidagi kiitnud heaks Venemaa muusikute otsust valida kirik oma poliitilise protesti väljendamise kohaks," vahendas presidendi nõunik Toomas Sildam toona Delfile.

Moskva Hamovniki rajoonikohus otsustas täna, et punkbändi Pussy Riot kolm liiget on süüdi huligaansuses Lunastaja Kristuse kirikus usulise vihkamise motiividel ning neid karistatakse kaheaastase vabadusekaotusega.

Karistusaega arvestatakse süüdimõistetute - Nadežda Tolokonnikova, Marija Aljohhina ja Jekaterina Samutsevitši - vahistamisest. Kohtuotsuse võib edasi kaevata 10 ööpäeva jooksul, teatas Lenta.ru.