President toetab riigi kestliku kahanemise ideed

 (75)
President toetab riigi kestliku kahanemise ideed
Foto: Andres Putting

President Toomas Hendrik Ilves ütles Maaülikooli rektori Mait Klaasseni inaugureerimisel: "Eesti elutähtis ülesanne ei ole enam tulla võimalikult hästi toime ja kohaneda katkematu kasvuga, pigem peame toime tulema paratamatu kahanemisega."

1990. sünniaastakäigud on poole väiksemad kui sellele eelnenud kümnendi omad, see tähendab, et õppurite arvu ei õnnestu hoida varasemal tasemel isegi siis kui igaüht kaks korda õpetada, ütles president Ilves.

Kui demograafiline kõver läheb allamäge, ei jätku lopsaka riigi ülalpidajaid, tõdes riigipea.

"Demograafilised faktid tekitavad kiusatust millestki loobuda, eks ikka sellisest, mis vähem välja paistab ja fassaadile plekke ei tekita. Aga see oleks lühinägelik ja ohtlik tee. Kitsamates oludes ei pea tingimata ainult häda nägema, igal olukorral oma voorused. Piiratud ressursid tõstavad teravdatult rambivalgusesse põhiväärtused, üksiku ja ühise eksistentsi mõtte," kõneles Ilves.

Kestliku kahanemise suunda osutas esimesena Eesti Päevaleht Hans H. Luige kolumnis. Sõnapaar ise pärineb Armin Kõomäe romaanist "Hea firma", kus seda strateegiat Eestile soovitab araabiamaadest pärit tegelaskuju.