President Ilves sõitis Washingtoni Balti-USA tippkohtumisele

 (76)
President Ilves sõitis Washingtoni Balti-USA tippkohtumisele
Presidendi kantselei

President Toomas Hendrik Ilves on tänasest laupäevani töövisiidil Washingtonis, kus 30. augustil toimub Balti-USA tippkohtumine.

Eesti, Läti ja Leedu riigipead kohtuvad Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obamaga, et Valge Maja kutsel arutada Atlandi-ülese koostöö ja Balti-USA suhete tulevikku, teatas presidendi kantselei.

Heade liitlaste avameelne arutelu keskendub ka NATO-le pärast alliansi senise kohaloleku lõppu Afganistanis 2014. aastal, uutele ohtudele, sh küberjulgeolekule ning EL-USA majandus- ja kaubanduskoostööle, energiajulgeolekule, samuti inimõiguste edendamisele ja demokraatlike arengute toetamisele maailma erinevais paigus.

Presidendid Barack Obama, Toomas Hendrik Ilves, Andris Bērziņš ja Dalia Grybauskaitė avalikustavad Valges Majas Balti-USA ühisavalduse. See on jätk eelmisele tippkohtumisele 16. jaanuaril 1998, kui Ameerika Ühendriikide, Eesti, Läti ja Leedu presidendid allkirjastasid Washingtonis nelja riigi partnerluse harta.

Ameerika Ühendriikide asepresident Joe Biden annab Eesti, Läti ja Leedu riigipeadele ametliku lõuna, millel ühe peateemana arutatakse regionaalset julgeolekut ja Euroopa Liidu idapartnerlusriikide toetamist.

Seotud lood:

President Ilves on seoses 30. augusti tippkohtumisega varasemalt öelnud, et „heade sõprade omavahelised konsultatsioonid ja avameelne jutuajamine meile kõigile olulistel teemadel on tähtis Balti piirkonna ja USA liitlassuhete tugevdamisel, mis on lahutamatu osa laiemast Atlandi-ülesest koostööst“.

Eesti riigipea esineb Washingtonis ka USA riiklikus sõjaülikoolis (National Defense University) aulaloenguga enam kui 600 õppurile, rääkides julgeolekust ja kaitsest 21. sajandi maailmas.

Tagasi Eestisse jõuab president Ilves 1. septembril.