Wartburgis ja Erfurtis toimunud kahepäevaste arutelude peateemaks tõusid oodatult pagulaskriis ning samuti Euroopa Liidu sisemine solidaarsus ja vastutus, Euroopa poliitiliste ja moraalsete piiride ulatus ning haridus kui võimalus vähendada noorte tööpuudust ja lõimida pagulasi nende uutes elukohtades.

Pagulaskriisi puhul peab Euroopa Liit olema sisemiselt vastutustundlik ja solidaarne ning targalt jõuline riikides, kus valitsev vägivald sunnib miljoneid inimesi kodudest põgenema ja otsima turvalist elu kaugemalt, ka Euroopast, rõhutas president Ilves, pidades silmas olukorda Süürias ja Põhja-Aafrikas.

Eesti riigipea kutsus jätkuvalt hoidma terava tähelepanu all ka sündmusi Ukrainas, mis on näide, kuidas Euroopa Liidu praegused välised väljakutsed annavad võimaluse näidata meie ühenduse välis- ja julgeolekupoliitika ühtsust. Möödunud aastal jõudiski Euroopa Liidu Nõukogu tavapärasest mure väljendamisest sanktsioonide heakskiitmiseni Venemaa vastu.

Pagulastega seostus ka kohtumise teine põhiteema – hariduse osa edukas lõimumises ja tööturul hakkama saamisel, eriti just noorema põlvkonna puhul. Saksamaa ja Austria vahendasid kogemusi duaalõppesüsteemist, mis ühendab tööoskused ja kutsehariduse. Eestis tuntakse seda ka õpipoisiõppena. Selle positiivset mõju on kogenud ka juba mitmed teised sama süsteemi juurutavad riigid. President Ilves tõi aga esile varajase arvutiõppe eelised Eesti koolides.

Saksamaa riigipea Joachim Gauck’i kutsel osalesid Arraiolose grupi kohtumisel Austria president Heinz Fischer, Bulgaaria president Rosen Plevneliev, Eesti president Toomas Hendrik Ilves, Itaalia president Sergio Mattarella, Läti president Raimonds Vejonis, Malta president Marie Louise Coleiro Preca, Poola president Andrzej Duda, Soome president Sauli Niinistö, Portugali president Anibal Cavaco Silva ja Sloveenia president Borut Pahor.