President Ilves: poliitikutel puudub sisemine eetiline kompass

 (207)
President Ilves: poliitikutel puudub sisemine eetiline kompass
Foto: Andres Putting

Riigipea Toomas Hendrik Ilvese sõnul on murettekitav, et paljudel inimestel puudub sisemine eetiline kompass, mis näitaks, mis on moraalselt sobiv, mida tohiks teha ja mida ei peaks tegema.

„Ma usun, et me peame palju rohkem keskenduma eetikale, kui me oleme seda seni teinud. Meil on selline arusaam, et seni kuni tegu pole kriminaalselt karistatav ja kohtulikult tõestatud, pole probleemi,“ rääkis Ilves oma aastalõpuintervjuus ETVle.

Presidendi sõnul laieneb see ka teistesse valdkondadesse kui poliitika ja elamislubade skandaal.

„See peab olema sisemine asi,“ lausus ta ja lisas, et enamus neist asjadest ei ole seaduses kirjas. „Inimeste petmine mitterahaliste vahenditega on lihtsalt ebaeetiline, aga see on sama liiki halb käitumine, kui rahaliselt kedagi petta.“

„Kui vaadata skandaale, siis ma loodan, et see on pannud paljusid mõtlema, kuidas praemini käituda ja kasvatada oma lapsi nii, et nad nii ei teeks,“ avaldas riigipea lootust.

Presidendi sõnul oli näiteks elamislubade skandaalil ka puhastav mõju.

„Palju parem on, et me teame nüüd neist asjadest, kui et me ei teaks. Usun, et oli kainestav näha, et ennast eriti eetilise ja puhtana näidanud inimeste, kes tegelikult seaduse mõttes ei ole midagi valesti teinud, käitumine jätab palju soovida,“ kõneles Ilves.