President Ilves perearstidele: teid tuleb hoida

 (45)
Toomas Hendrik Ilves
Foto: Ilmar Saabas

President Toomas Hendrik Ilves tunnustas täna Kadriorus 24 Eesti parimat perearstikeskust, kelle valis välja Eesti Perearstide Selts.

“Perearstide töö on väga tähtis, sest just sel tasandil langetatakse inimeste tervise kohta kõige olulisemad otsused. Teie tööd tuleb tunnustada ja väärtustada. Teid tuleb hoida, sest see töö on raske ja väga vastutusrikas. Hästi korraldatud ja kvaliteetne esmatasandi arstiabi - kui see on võimalik kõikjal Eestis - tagab rahva tervise,” sõnas president Ilves tänasel kohtumisel, vahendab presidendi kantselei pressiteenistus.

“Teie võimuses on patsientide aitamise kõrval ka nende veenmine, et oma tervise eest saavad nad eelkõige ise hea seista. Rohkem liikuda, õigesti süüa, mitte suitsetada ja mitte liialdada alkoholiga. Ma tunnustan teid kui professionaale ja kui südametunnistusega kodanikke,” märkis Eesti riigipea.

President Ilves lisas, et tal on täna uhke tunne öelda aitäh just nendele perearstikeskustele, kelle pühendumisest on saanud eeskuju kõigile teistele, kes kehtestavad standardeid ja kellest juhindutakse.

“Perearstide hea maine annab patsientidele turvatunde. Teadmise, et nende tervis on kindlates kätes,” ütles president Ilves.

Eesti riigipea sõnul on tal eriti hea meel on selle üle, et parimaid perearstikeskusi on lisaks Tallinnale ja Tartule ka näiteks Räpinas, Kuressaares ja paljudes teistes väiksemates kohtades.

Eesti Perearstide Seltsi juhi ja peremeditsiini professori Ruth Kalda hinnangul ei tähenda kvaliteet pelgalt numbrilisi, kvantitatiivseid paranemisi teatud tulemustes.

“Pigem iseloomustab see kvalitatiivseid muutusi mõtteviisis, töösse suhtumises, töö organisatsioonis, mis peaks lõpuks viima ka hästi toimiva perearstisüsteemini. Süsteemi paranemiseni jõuame aga läbi praksiste,” sõnas Kalda.

Eesti Perearstide Selts (EPS) on koostanud perearstipraksiste kvaliteedijuhise, mille alusel arstikeskuseid hinnatakse. Parimate valimisel võetakse arvesse näiteks praksise töökorraldust, arstiabi kättesaadavust, ravi kvaliteeti, sealhulgas haiguste ennetamist, arstiabi järjepidevust ning koostööd patsientidega.

Eesti 468 perearstikeskusest saatsid perearstide seltsile oma andmed 109, kelledest 24 said kõrgeima kvaliteeditunnistuse.

Parimad, A-taseme täitnud praksised:

1. Panakeia OÜ, Pirita Perearstikeskus (Tallinn)
2. Järveotsa Perearstikeskuse OÜ (Tallinn)
3. Kuressaare Perearstikeskuse OÜ (Kuressaare)
4. Jürgenson PAK OÜ (Tallinn)
5. OÜ Perearst Anne Kaldoja (Räpina)
6. Perearst Hiie Karelson OÜ (Tartu)
7. OÜ Mähe PAK (Tallinn)
8. Elva Kesklinna Perearstikeskus OÜ (Elva)
9. OÜ Mõisavahe Perearstid (Tartu)
10. Perearst Mall Lepiksoo OÜ (Lääne-Virumaa)
11. Linnamõisa Perearstikeskus OÜ (Tallinn)
12. OÜ Meditiim (Tallinn)
13. Lembi Põlder Perearstikeskus OÜ (Tallinn)
14. Perearst Svea Rosenthal OÜ (Tallinn)
15. Perearst Sirje Saar OÜ (Tartu)
16. Saku Tervisekeskus OÜ (Harjumaa)
17. Kodudoktori PAK Sinu Arst OÜ (Tallinn)
18. OÜ Perearst Piret Tammist (Tallinn)
19. Perearst Tiiu Tootsi OÜ (Nõo)
20. OÜ Ülikooli PAK (Tartu)
21. Sõmeru Perearst OÜ (Lääne-Virumaa)
22. OÜ Eraarst Kersti Veidrik (Rakvere)
23. Tõstamaa Tervisekeskus OÜ (Pärnumaa)
24. Ädala Perearstikeskus OÜ (Tallinn)