“Kui me jääme infrastruktuuri juurde, selmet öelda taristu, siis luhtuvad me parimad kavatsused kaasajastada eesti keelt. Eriti oluline on siinjuures ajakirjanduse ja laiemalt meedia osa,” rõhutas riigipea.

President Ilves nentis, et positiivne vastukaja sõnausele kinnitab, et me peame rahvana eesti keele käekäiku väga oluliseks. “Tänan südamest kõiki sellel sõnavõistlusel osalenuid, nii sõnade pakkujaid kui ka nende hindajaid,” ütles ta.

Ilves märkis, et eesti keele hea tervis sõltub ka paljudest teistest asjaoludest, mitte ainult piisavalt rikka ja nüansirikka sõnavara olemasolust. “Keeleinimesed on õigusega mures lohaka keelekasutuse pärast, mis moonutab ilmselt inglise keele mõjul eesti keele lauseehitust ja grammatikat,” sõnas president Ilves.

Eesti riigipea märkis, et me võime küll olla uhked selle üle, et mitte kunagi varem pole inimestel olnud suuremat vabadust väljendada oma mõtteid blogides, uudiseportaalide kommentaarinurkades ja mujal, aga koos sellega pole mitte kunagi varem olnud meie silme ees niivõrd suures mahus vigast kirjakeelt.

“Keel on kasutus, nagu ütles Wittgenstein. Ja kui kasutame keelt lohakalt, siis muutubki keel lohisevaks,” ütles riigipea oma kõnes, milles ta kasutas läbivalt Johannes Aaviku poolt eesti keelde pakutud uudissõnu.

Kokku ligi 600 osavõtjat

Sõnavõistlusel otsiti sobivaid vasteid 11 riigi ja ühiskonnaga seotud mõistele, mille tähistamiseks eesti keeles kas sõna praegu pole, on ainult keerukas sõnaühend või võõrsõna, või tekitab segadust olemasoleva sõna mitmetähenduslikkus. Lisaks võisid osalejad esitada vasteid ka oma pakutud mõistetele.

President Ilves tunnustas täna Kadriorus võitjaid, kelle pakutud sõna leidis äramärkimist. Sõnause üldvõitjaks tunnistati taristu (esitaja Andres Valdre).

Kokku osales president Toomas Hendrik Ilvese välja kuulutatud sõnavõistlusel 593 inimest 2123 sõnaettepanekuga.

Külalistele esines Chalice, kes esitas esmakordselt keeleloomele pühendatud laulu.