President Ilves: Lippmaa kompromissitus ning õigluse eest seismine viis Molotov-Ribbentropi pakti avalikustamiseni

 (66)
Toomas Hendrik Ilves
Toomas Hendrik IlvesFoto: Eero Vabamägi

President Toomas Hendrik Ilves kirjutas järelhüüdes akadeemik Endel Lippmaale, et Lippmaa oli üks Eesti iseseisvuse müüriladujaid, kelle kompromissitus ja ajaloolise õiguse eest sesimine viis Molotov-Ribbentropi pakti avalikustamiseni ja hukkamõistmiseni.

Vabariigi Presidendi järelhüüe akadeemik Endel Lippmaale

Akadeemik Endel Lippmaa oli üks Eesti iseseisvuse taastamise müüriladujaid.

Tema põhjalikkus, nõudlikkus ja terav pilk nii enda kui ka kaasteeliste suhtes aitas kaasa meie iseseisvuse uuele saavutamisele ning vaba ja ettepoole vaatava kaasaegse riigi ehitamisele.

Akadeemik Lippmaa kompromissitus ning ajaloolise õigluse eest seismine viis Balti riikidelt ja Poolalt iseseisvuse röövinud Molotov-Ribbentropi pakti avalikustamiseni ja hukkamõistmiseni Moskvas 1989. aastal. See oli meile oluline tähis okupatsiooniahelatest vabanemisel ja naasmisel Euroopasse toetudes õiguslikule järjepidevusele. Just seda pidas Endel Lippmaa tähtsaks.

Nii siis, kui ka hiljem Eesti valitsuse ministrina või juba suurest poliitikast eemal, kuid endiselt olulise inimesena ja Eesti Euroopa-tee veendunud toetajana oli talle alati toeks teadlase kogemus ja veendumus, et eesmärgini viivad tugevad argumendid, mida ta oskas endellippmaaliku järjekindlusega kasutada.

Sügav kaastunne Endel Lippmaa perekonnale ja tema sõpradele.

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves

Küsitlus #118543