President Ilves avas Afganistanis mälestusmärgi Eesti langenutele

 (22)
FOTOD
Hukkunud eestlaste ausamba avamine
Foto: SõdurilehtKaitseväe peastaap

President Toomas Hendrik Ilves osales täna Afganistanis langenud Eesti kaitseväelaste mälestusmärgi avamisel Camp Bastioni sõjaväebaasis.

"Me mäletame ja leiname kõiki Eesti vapraid sõdureid, kes on langenud Afganistanis siinsete inimeste turvalisuse nimel, Eesti ja meie liitlaste nimel,” ütles president Toomas Hendrik Ilves mälestusmärki avades.

“Meie kohus on meeles pidada kõiki meie riigi eest langenud sõjamehi, kes on võidelnud vabaduse eest – meie vabaduse eest ja selle vabaduse eest, mida väärivad Afganistani elanikud,” sõnas Eesti riigipea.

Mälestusmärgi rajamise algatasid aprillis Eesti Reservohvitseride Kogu ja riigikogu riigikaitsekomisjon. Kogumisaktsiooni käigus annetasid 114 inimest mälestusmärgi rajamiseks üle 100 000 krooni, teatas kaitseväe peastaap.

"Mul on siiralt hea meel, et meie üleskutsele reageeris üle saja annetaja ning idee Afganistanis langenud Eesti kaitseväelastele pühendatud mälestusmärgist Helmandis on saanud reaalsuseks," ütles riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma. "Tänu annetustele on kindel, et pärast meie kaitseväe missiooni lõppu Afganistanis leiab langenute mälestusmärk koha Eestimaa pinnal."

Reservohvitseride Kogu (EROK) juhatuse esimehe reservkaptenmajor Toomas Peegi sõnul on Afganistanis langenud kaitseväelased inimesed meie keskelt, kes on oma elu andnud Eesti riigi eest meie kaasajal. "Afganistanis langenud on reaalsed kangelased, kelle mälestus väärib sama suurt tunnustust kui kaugetel aegadel langenute oma," ütles Peek. Raidma ja Peek tunnustasid ja tänasid kõiki annetajaid ja mälestusmärgi ehitamisele kaasa aitajaid.

Mälestusmärk on rajatud nii, et laagri ümber paiknedes saab selle kaasa võtta. Kui Eesti missioon Afganistanis lõpeb, tuuakse mälestussammas Eestisse.

Mälestusmärgi kujundamisel võeti eeskuju Taani ja Briti sarnastest mälestussammastest. Mälestusmärgi ehitas Camp Bastionis ehitustöid teostav ettevõte kaitseväe logistikute toetusel.