Presidendilt kivitüki vastu võtnud Andres Tarand: valijad peaks oma mõttemaailma muutma!

 (37)
Presidendilt kivitüki vastu võtnud Andres Tarand: valijad peaks oma mõttemaailma muutma!
Andres TarandFoto: Ilmar Saabas

President Toomas Hendrik Ilves andis neljapäeval Kadrioru roosiaias tähistatud taasiseseisvumispäeval Andres Tarandile üle kivitüki Toompea barrikaadi rahnust. Tähenduslik kivitükk anti Tarandile, et tunnustada 1980. aastal eesti keele kaitseks kirja koostanud ning allkirjastanud 40 haritlast.


Presidendilt kõigi allakirjutanute nimel kivitükki vastu võtmas käinud endine Eesti peaminister Andres Tarand sõnas Õhtulehele, et kui vaadata Eesti arengut läbi nende aastate, tuleks täna olla uhke elukvaliteedi üle.

Arenguruumi on Tarandi sõnul Eestil veel riigikogus, kus peamiseks probleemiks on parteide poolt liikmetele tehtud ettekirjutused.

Tarand märgib, et muutus peaks toimuma ka valijate mõttemaailmas. "Kui Põhjamaades astub teleekraanil üles keegi, kes valetab, siis järgmisel korral teda ei valita. Eestis aga inimesed unustavad," räägib Tarand ning lisab, et suureks probleemiks on ka inimeste suhtumine ja mõtlemine, et "ah, nad kõik on ühesugused,", mis võib tema hinnangul olla ka üheks põhjuseks, miks valitakse riigikogusse neid, kes valimiste eel antud lubadusi tegelikult täitnud ei ole.

Seotud lood:

President Toomas Hendrik Ilves ütles roosiaias peetud vastuvõtul, et ta tänab kogu Eesti rahvast me riikliku iseseisvuse taastamise päeval. "Ja tavakohaselt annan killu Toompea barrikaadi rahnust, me vabaduse tagasivõitmise sümbolist inimestele, kelle teeneid olen täna juba meenutanud. 40 kirjale allakirjutanuile. Suur tänu teile. Elagu Eesti! Andres Tarand, üks 40 kirja algatajaid, ole hea ja tule võta kivi vastu."

Varasematel aastatel on tänukivi saanud: 2007 „ükskord me võidame niikuinii“ sõnastanud Heinz Valk; 2008 vabadusvõitleja Lagle Parek; 2009 Teletorni kaitsjad 1991. aasta augustiputši ajal Peeter Milli, Jaanus Kokk, Uno Kaseväli, Jüri Joost; 2010 laulva revolutsiooni sümbollaulude autorid Jüri Leesment ja postuumselt Alo Mattiisen (Alo Mattiiseni nimel võttis vastu tütar Anna-Mariita Mattiisen); 2011 ülemnõukogus iseseisvuse taastamise poolt 20.08.1991 hääletanud (vastu võttis endine Ülemnõukogu juhataja asetäitja Marju Lauristin); 2012 Muinsuskaitseliikumine (vastu võttis endine Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimees Trivimi Velliste); 2013 Eesti iseseisvuse taastamise aegne Eesti ajakirjandus (vastu võtsid Riina Eentalu ja Erki Berends); 2014 Kaitseliit (vastu võtsid kaitseliitlased Jaan Tätte ja Raivo E. Tamm).