Prantsusmaa sõjaväe ülemjuhatus: Hispaania hävitaja ekslikult tulistatud rakett Prantsusmaa lennukit ohtu ei seadnud

 (82)
Õhuturbe õppus Ramstein Alloy
Hävitaja MirageFoto: Jaanus Lensment

Tänavu augusti alguses Eesti kohal ekslikult treeninglennu käigus raketi välja tulistanud Hisaania hävitaja taga lendas samal ajal Prantsusmaa hävitaja Mirage 2000-5.

Kuigi ajakirjanduses on väidetud, et prantsuse hävitajad pääsesid napilt allatulistamisest, Prantsusmaa sõjaväe ülemjuhatuse pressiteenistuse andmeil otsest ohtu Prantsusmaa hävitajale siiski ei olnud.

Detsembri alguses kirjutas nädalaleht Eesti Ekspress, et välijatulistatud rakett seadis Mirage'i oma sihtpunktiks. Piloodi ja lennuki olevat päästnud vaid kiired manöövrid ja pärast maandumist olevat prantslasest piloot üle kere värisenud.

Prantsusmaa sõjaväe ülemjuhatus otseselt Eesti Ekspressis avaldatut ümber ei lükanud, kuid vastuses Delfi saadetud järelpärimisele andis ülemjuhatus teada, et ohtu lennukile siiski polnud. Õnnetuse aitas ära hoida ettenähtud turvaprotseduuride viivitamatu kasutuselevõtt.

Kokku osales Prantusmaa ja Hispaania ühisõppusel lisaks Hispaania hävitajale kaks Prantsusmaa lennukit. Kõik jõudsid Prantussmaa sõjaväe ülemjuhatuse teatel tervelt tagasi baasidesse Ämaris ja Leedus Šiauliais.

Prantsuse sõjaväe ülemjuhatuse pressiteenistuse sõnul juhtumit jätkuvalt uuritakse.

Hispaania sõjavägi ei nõustunud väiteid kommenteerima. Nende sõnul asja uurimine kestab.

Augusti alguses Pangodi kohal Otepää lähistel Hispaania hävitaja Eurofighter eksikombel välja tulistatud õhk-õhk tüüpi raketti vaatamata pikkadele otsingutele leida ei õnnestnud.