Prantsusmaa “ei” puudutab iga eestlast

 (302)
Toomas Hendrik Ilves
Postimees/Scanpix

Kui prantslased peaksid tänasel rahvahääletusel lükkama tagasi Euroopa uue põhiseadusliku lepingu, tunneb selle mõjusid omal nahal iga eestlane, väidab europarlamendi saadik Toomas Hendrik Ilves.

“Kui Prantsusmaa ütleb “ei” ja kui põhiseaduslik lepe kukub läbi, siis on 21. sajand Aasia sajand. Nii on öelnud tuntud prantsuse analüütik Dominic Moisi. Paraku olen ma temaga ühte meelt,” ütles Ilves Delfile.

Ilvese sõnul puuduvad ilma põhiseaduses välja töötatud otsustamismehhanismideta Euroopal need hoovad, millega säilitada oma positsiooni maailma juhtiva poliitilise ja majandusliku organisatsioonina. Isegi Saksamaa ja Prantsusmaa on võrreldes kasvavate Hiina ja Indiaga väikesed riigid.

“Majanduslikult on “ei” tagajärjel ilmselt oodata laenuintresside tõusu ja seda tunneb oma nahal iga eestlane, kes on võtnud laenu. Meie laenud on ju sisuliselt eurodes,” märgib Ilves.

Viimaste uuringute kohaselt on EL-i põhiseadusleppe vastu kuni 55 protsenti prantslastest. Rahvahääletuse tulemused selguvad pühapäeva hilisõhtuks.

Uue Euroopa põhiseaduse jõustumiseks peavad selle heaks kiitma kõigi 25 liikmesriigi parlamendid või kodanikud rahvahääletusel. Seni ei ole leppe vastu hääletanud ükski maa.