Prantsuse sõdurid naasevad "Ilvesemissiooni" raames Eestisse, varustusse kuulub ka viis tanki

 (46)
Tapa väeosas prantsuse sõdurid
Prantsuse sõdurid Tapa väeosas aastal 2017Foto: Ain Liiva

Tuleva nädala teisipäeval jõuab Tapa sõjaväelinnakusse missiooni FRA-EFP LYNX ehk "Ilvesemissiooni" raames ligi 300 sõdurist koosnev Prantsuse üksus, mille varustusse kuulub ka viis tanki. Esimest korda olid prantslased Eestis aastal 2017.

Augusti lõpuni Eestisse jäävatel prantslastel on kaasas viis Leclerc-tüüpi tanki ning paarkümmend jalaväe lahingumasinat, sealhulgas ka 13 VBCI-d. Varustus transporditakse Eestisse mööda raudteed.

Saabuv üksus on mehitatud Prantsuse armee 2. soomusbrigaadi ja võõrleegioni sõduritega, kes hakkavad teenima Tapal Suurbritannia juhitud NATO pataljoni lahingugrupi koosseisus. "Oleme väga rahul, et saame töötada koos oma liitlastega ning lihvida meie koostalitusvõimet," sõnas üksuse koosseisu kuuluv major Marc-Antoine.

Missioon FRA-EFP LYNX on Prantsusmaa panus NATO liitlaste Baltimaades ja Poolas suurendatud kohaoleku missiooni raames. Prantsuse sõdurid olid esimest korda Tapal 2017. aasta märtsist detsembrini. Lisaks turvas Prantsusmaa õhuväe lennusalk Eesti õhuruumi NATO Balti õhuturbe raames Ämaris eelmise aasta aprillist kuni septembrini.