PPA peadirektor Elmar Vaher "Harku mässust": mina ei soovi peadirektorina sellist politseid, kes on arg

 (115)
Politsei pressikonverents 4.aprill 2016
Foto: Andres Putting

Politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher ei ole nõus, et PPA Harku sündmuste osas avalikkusele valetas, ja tõi selle tõenduseks välja, et sisekontrolli dokumendi juhtunu kohta – millest valeinfo edastamine ilmsiks tuli – andis ajakirjanike käsutusse PPA ise.

Vaher ütles Vikerraadio hommikuprogrammis, et kabinetivaikuses ja -rahus on väga lihtne tagantjärele hinnata, mis toimus, kuid kriisiolukorras peab politseinik sekunditega otsustama, mis ta teeb.

„Töö on täis ootamatuseid, sa lähed väljakutsele ja sa ei tea, mis seal ees ootab. Sama meeskond oli käinud varem samas hoones mitmeid kordi läbi otsimas. Nad on leidnud nugasid ja teritatud lusikaid, mis on valmistatud ette selleks, et põgeneda, tulla kallale politseinikule. Ma ei ole valetamise osas nõus. Iga tulirelva kasutamise osas teeb politsei- ja piirivalveamet korraliku analüüsi, eelkõige sellepärast, et anda meeskonnale tagasisidet, kuidas läks,“ ütles Vaher. Ta rõhutas, et sisekontrolli dokumendi andis teabenõude teinud ajakirjanikele PPA ise.

„Mina ei soovi peadirektorina sellist politseid, kes on arg. Kui me ütleme, et politsei ei tohi käituda ühte- või teistpidi, võtame ära tema otsustusjulguse ja seame kahtluse alla kõik teised kinnipeetavad. Sest seal oli ka omavaheline ründeoht. Kuude jooksul kulmineeruvad [kinnipidamiseskuses] omavahelised suhted. Maailmas on näiteid masside liikumisest – ja meie mõistes 15-30 kinnipeetut on mass… Selle sees tekivad võimalused üksteisele kätte maksta. Maailmas on näiteid, kuidas selliste asjade käigus rünnatakse üksteist,“ sõnas PPA peadirektor.