Politseijuht narkoärist Soomes: see on "Eesti Nokia", ühe kilo eest võib saada kuni 12 000 eurot

 (47)
Seigad Soomest
Foto: Eero Vabamägi

Üha suuremad kogused konfiskeeritud amfetamiini nii Eestis kui ka Soomes räägivad selgelt kiirest ja tulusast kriminaalsest rikastumisteest, mille on endale valinud sajad eestlased.

"See on Eesti Nokia," vastas PPA keskkriminaalpolitsei menetlusbüroo juht Ago Leis küsimusele, kui tõsine on ikkagi Eesti ja Soome vaheline narkoäri. "Kui tahad raha teenida, siis üks kuritegelik tuluallikas on narkootiliste ainete vahendamine Soome," tõdes Leis.

Tõepoolest, võrreldes amfetamiini kilohinda Eestis ja Soomes, on vahe pea kahekordne. Kui Eestis on võimalik ühe kilo amfetamiini vahendamise eest teenida 3000 eurot, siis Soomes võib tasu ulatuda 6000 kuni 8000 euro vahele. Lapimaal võib kilo kvaliteetse amfetamiini vahendamise eest saata 10 000 kuni 12 000 eurot.

Peamiselt valmistoodanguna tuuakse amfetamiin Lääne-Euroopast pulbri või pastana Eestisse. "Eesti on transiitriik. Osa jääb Eesti turule ja osa viiakse Soome turule. Me räägime amfetamiinist ja näiteks Subutexi tablettidest," kirjeldas Leis.

Võrreldes aastaga 2011 on konfiskeeritud amfetamiini hulk mitmekordistunud. Kui aastal 2011 tabati Soomest 71 kilo amfetamiini, siis aastal 2014 oli selleks arvuks 298. Tänavu on kuue kuuga Soomes konfiskeeritud 122 kilogrammi amfetamiini. Eestis on numbrid küll tagasihoidlikumad, kuid näitavad tõusujoont: 2015. aasta kümne kuuga on tabatud 115 kilogrammi amfetamiini. Et vähendada riski, mis kaasneb narkootikumide käest kätte müümisega, on välja mõeldud turvalisem viis kauplemiseks: matta narkootikumid peidikutesse ning müüa huvilistele pakkide koordinaadid.

Seotud lood:

Vaata tabelist, kui palju on amfetamiini konfiskeeritud. Aastal 2015 on välja toodud Soomes kuue kuu ja Eestis kümne kuu statistika.

Allikad: Eesti ja Soome keskkriminaalpolitsei.

"Selle asemel, et Soomes ainult küprokit seina panna, tegelevad mõned noored mehed ka kõige muuga," viitas Leis osade eestlaste kuritegelikele tegevustele, ja tõi välja, et rääkida võib mõnesajast inimesest, kes nii Eesti kui Soome poolel tegutsevad.

"On tekkinud pikaajalised kliendid või grupeeringud, kes on narkoäriga kaua tegutsenud: on, kuhu müüa ja on, kuhu pakkuda," tõdes ka Leis.

Enamus amfetamiinist veetakse Eestist peidetud kujul laevadega Soome. "Arvestades Eesti ja Soome vahel reisijate hulka (sajad tuhanded), siis lauskontrolli teha on võimatu. Me hakkaks piirama turismi ja majandust," sõnas Leis. Võtmeroll on siin Soome ja Eesti narkovastaste üksuste igapäevases infovahetuses.