Politsei soovitab: ära laula ülemeelikus tujus tänaval Koit Toome „Mälestusi“

 (88)
Politsei soovitab: ära laula ülemeelikus tujus tänaval Koit Toome „Mälestusi“
PolitseiFoto: Andres Putting

Politsei kodulehelt võib leida kümme soovitust, kuidas hoida end konfliktidest ja politsei tähelepanu eest, teiste seas kõlab ka soovitus mitte laulda tänaval Koit Toome laulu "Mälestus".

"Kui te eirate piiblis kirjeldatud kümmet käsku, pahandate jumalat. Kui eirate siin kirjeldatud kümmet soovitust, pahandate kokkuvõttes kõige rohkem iseennast," kirjutas Lõuna prefektuuri ennetusteenistuse vanemkonstaabel Maarja Punak politsei kodulehel.

Ükski soovitus ei eelda loo autori sõnul suurte rahaliste väljaminekute tegemist või tohutut käitumise muutmist.

Punak selgitas, et teda ajendas soovitusi kirja panema telekast nähtud saadet „Rooside sõda“, kus esitati vägagi intrigeeriv küsimus: nimetage ametnik, kellega te kõige vähem tahate kokku puutuda. Suurima häälte arvu kogus vastus „politseinik“.

"Üldiselt ei puutu politsei tavakodanikega kokku, kui just inimesed ise selleks mingil viisil soovi ei avalda," kirjutas Punak. "Seaduskuulekat, korralikku ja viisakat noort ei tülita ükski politseinik. Samas, väga lihtne on reegleid eirates sattuda küllaltki suurtesse probleemidesse."

Punak toob välja soovitused, kuidas mitte sattuda pahandustesse:

Ära tule ülemeelikus tujus tänavale Koit Toome „Mälestusi“ laulma

Teisi häiriv laulmine ja/või laulu valik tõmbab igal juhul politseinike tähelepanu ja neil tekib soov teiega vestelda. Seda eriti, kui ülemeeliku tuju põhjuseks on lonks alkoholi. Joobe olemasolu antud juhul pole määrav.

Ära viibi valel ajal vales kohas

Eirates öisel ajal alaealistele kehtestatud õues viibimise piirangut, jääte politseinikele kergesti silma. Veel hullem, hiilides valedokumentidega alaealisena ööklubisse, võite sattuda näiteks kakluse tunnistajateks, halvemal juhul kakluses osalejaks. Kui te seejärel esitate politseinikele oma võltsitud dokumendid, millega klubisse pääsesite, olete igal juhul pahandustes.

Vali sõpru

Riigikogu valimistel te võite eksida ja keegi ei pane teile seda pahaks. Hoolikalt tuleb aga valida oma sõpru. Valede sõpradega ringi sõites ja neile korraldatud narkoreidi käigus uurimise alla sattumist panevad teile pahaks nii kool, vanemad, teised sõbrad. Rahu ei anna teile ilmselt ka siis enam iseenda südametunnistus.

Mõtle enne kolm korda, kui midagi Facebooki, Orkutisse või Ratesse kirjutad

Rannapidu 5000-le inimesele, „Joome ära 2010“ ja alasti läbi linna jooksmise kutsed pälvivad võrdselt politsei tähelepanu. Lisaks sellele võite suhtluskanalites sattuda selliste inimeste huviorbiiti, kellega muidu kokkupuudet pigem väldiksite.

Usu lastevanemate, õpetajate ja öövalvurite supervõimetesse

Haistmis- ja kuulmismeelele lisaks on neil ka suurepärane võime diagnoosida õpilaste haigusi, mille tekkepõhjuseks on alaealistele keelatud ainete (tubakas, alkohol) tarbimine. Õpetajate tähelepanekute edastamisel direktorile võib asi päädida politsei vestluse või koguni väärteoprotokolliga.

Kui julged teha, julge ka vastutust võtta

Üsna totter on politseinikele väita, et te polnud teadlik teie pagasnikus jänest sõitvatest klassivendadest; alkoholijoobe tekitas veinikastmes valmistatud kana; koni oli teil käes, sest soovisite maast leitud prügi prügikasti toimetada. Politseinikel on paljude rikkumiste eest võimalik määrata suuline hoiatus ja kokkupuude ametnikuga võib jääda silmapilgupikkuseks, kuid igasugune vaidlemine ja vassimine pikendab ilmselgelt vestlemise aega ja üldjuhul ka trahvi suurust.

Tunnista vigu ja vabanda

Kui pannkoogipidu sõbrannadega on läinud lärmakaks ja naaber tuleb teid keelama, siis arvestage, et hoolimata kellaajast kehtib kõikidele õigus rahule ja vaikusele. Kui alumine naaber on tööl öövahetuses ja saab teki alla kell 10, siis ei soovi ta kuulata läbi seinte, lae või põranda kostuvaid Power Hit Radio parimaid palasid. Sellele vastu vaieldes kutsutakse vahekohtunikuks tavaliselt politseipatrull.

Kanna helkurit

Pime aeg, teil pole helkurit – põhjust küllalt, et politseiauto teid märgates peatub. Helkuri puudumisele tähelepanu pöörates võivad politseinikel tekkida küsimused ka sõbra suitsupaki kohta teie jope taskus või vanaemale viinasokkide jaoks sõbra poolt ostetud Viru Valge pudeli päritolu kohta.

Ületa teed õiges kohas

Vales kohas sõidutee ületamine on politseinikele nagu kutse kahekõne alustamiseks. Pigem tee see paar lisasammu ja ületa sõidutee õiges kohas, kui et jooksed teele kohas, kus sõidukijuhid sinuga arvestada ei oska. Oma laiskusega mitte kasutada vöötrada võite panna ohtu lisaks enda elule ka kellegi teise elu ja seetõttu igal juhul politsei reageerib.

Pöördu politseisse vaid siis, kui soovid saada abi

Reede öösel patrullauto aknale koputamine ja politseinikele küsimuse „kas teil pole reede õhtul halb tööl olla, sest kõik joovad ja teie ei saagi juua?“ esitamine võib kuuluda uudishimu rahuldamise ja kahjutunde avaldamise, kuid kindlasti mitte abi palumise kategooriasse. Samas, kui mure tundub olevat väike, ei maksa karta, et politseinikud teie juttu tõsisena ei võta või sellele ei reageeri. Iga teade kontrollitakse ja mine tea, võib-olla jäi tänu sinu infole suurem mure tekkimata.