Politsei operatiivjuht: oleme nädalavahetusel populaarsemates kogunemiskohtades täiendatud jõuga väljas

 (31)
Politseinikud vestlevad kodanikega, kes rangematest liikumispiirangutest kinni ei pea.
Politseinikud vestlevad kodanikega, kes rangematest liikumispiirangutest kinni ei pea.Foto: Rauno Volmar

Politsei on suurendatud jõududega asunud kontrollima seda, et eriolukorras valitsuse kehtestatud karmimatest liikumispiirangutest kinni peetakse. Kambakesi kogunemised saadetakse laiali ja tehakse usinalt teavitustööd, miks piirangud vajalikud on. Jätkatakse ka autodest ruuporitega teavituse jagamist.

„Kõige olulisem on, et inimesed ise saaksid aru, et see on meie kõigi jaoks. Mida täpsemalt ja paremini nad piirangutest kinni peavad, seda kiiremini olukord tõenäoliselt läbi saab. Õnneks saab öelda, et enamus inimesi saab sellest väga hästi aru,” ütles Lõuna prefektuuri operatiivjuht Ottomar Virk.

Tema sõnul siin-seal noored veel kogunevad, kuid kui politsei selgitab neile olukorra tõsidust, saadakse aru. „Ühtegi konflikti ei ole olnud, et keegi hakkaks vaidlema või enda õigust taga ajama. Saavad aru, lähevad ilusti laiali. Pigem on hoopis ootamatum mure eakamad inimesed, kes poes või apteegis käies unustavad ennast istuma ja juttu rääkima, päris pikaks ajaks. Ja siis tekivad sellistmoodi kogunemised,” kirjeldas Virk.

Ta pani noorematele pereliikmetele südamele: vanemate ja vanavanematega kokkusaamine ei ole praegu mõistlik, aga telefoni või muu suhtluskanali läbi võiks oma eakatele meelde tuletada, mille pärast selline olukord hetkel on. Ja loomulikult tuua neile poest või apteegist kõike vajalikku, et vanemad saaksid end hoida liigsetest kontaktidest.

Seotud lood:

Eelseisev nädalavahetus tundub politseile eriti töine tulevat, sest vabad päevad ja ilus ilm toob kodus püsivad inimesed tõenäoliselt välja. Seda näitasid juba möödunud laupäev-pühapäev, kus näiteks Viru raba täitus loodusesõprade ja Tallinnas Stroomi rannal avati grillhooaeg. Virk lubab, et politsei on sellistes nn kuumkohtades väljas. Ja kuigi inimlikult on aru saadav, et inimesed tahavad olla väljas, on siiski ülimalt vastutustundetud olla suures massis koos.

„Oleme tõstnud avalikus ruumis patrullide arvu. Kasutame näiteks videoseiret ja monitoorime neid kogunemise mõttes atraktiivsemaid kohti,” sõnas ta.

Kui vaja, tehakse trahvi

Lisaks patrullimisele teeb politsei ka kodukülastusi ja telefonikõnesid neile, kel on kahenädalane kodus püsimise kohustus. „Oleme teinud juba rida ettekirjutusi, kes on seda kohustust rikkunud,” ütles ta. Seni pole liikumispiiranguid rikutud inimesi veel trahvitud, aga kui on vaja, siis seda tehakse. „Kõigepealt selgitame inimesele, siis teeme ettekirjutuse, järgmine samm on võimalik sunniraha kasutada. Ehk siis kõigepealt anname inimesele võimaluse õigesti käituda. Kui ranged me homme-ülehomme oleme, sõltub täpselt, kuidas inimesed käituvad.”

„Kõige tähtsam on üheskoos pingutada raske periood ära, et see oleks võimalikult lühike. Loodame, et peame sundi ja karistusi võimalikult vähe rakendama, aga kui see on vajalik, siis need tulevad ja on piisavalt karmid,” lubas Virk.

Lisaks jätkub ka veel tavapärane politseitöö – kas kõige selle jaoks tööjõudu jagub? „Meil on ikka eriolukord ja praegu on kõik jõud ühendatud: kaitseliit, erinevad vabatahtlikud, kes meid toetada saavad,” kinnitas Virk.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!