Politsei: Nurmiko aiandi süüdanud rakett oli pärit mitmesaja meetri kauguselt

 (152)
Nurmiko aiandi põleng
Nurmiko aiandi põlengu kahjustusedFoto: Jaanus Lensment

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Hannes Kelt ütles, et politsei jätkab Nurmiko aiandi põlengu kohta info kogumist, kuid praegu on teada, et aiandi süüdanud rakett oli pärit mitmesaja meetri kauguselt.

"Politsei tahab teha selle juhtumi asjaolud võimalikult selgeks, et sarnaseid õnnetusi saaks tulevikus ära hoida. Seetõttu jätkame juhtunu kohta info kogumist ning püüame teha kindlaks, millist tüüpi raketiga tegemist oli, milline oli täpsem laskmise koht ning kes oli raketi laskja," ütles Kelt Delfile. "Kui kellelgi on infot raketi tüübi või laskmiskoha kohta, siis palume sellest politseile teada anda. Samuti soovitame laskjal ise politseiga ühendust võtta," lisas ta.

Eilse päeva jooksul kontrollis politsei täiendavalt üle põlengu sündmuskohal kogutud info ning küsitles kümneid inimesi lähikonna asumitest. "Pealtnägijate sõnul sai tuli alguse aeglaselt langevast ja pikalt põlevast kollasest signaalraketist ning seda kinnitas ka päästjate hinnang tulekahju tekkepõhjusele," märkis Kelt.

Elanike sõnul lasti selliseid rakette ümbruskonnas mitmeid, kuid tulekahju põhjustanud raketi laskja ega täpne asukoht veel selgeks ei saanud. "Küll sai kinnitust see, et rakette lasti Nurmiko aianduskeskusest mitmesaja meetri kauguselt ning üks neist kandus kasvuhoonete kompleksini, mis süttis kohe pärast raketi katusele kukkumist," nentis Kelt.

Seotud lood:

Politsei ei tuvastanud vastuolusid päästeameti hinnangu, pealtnägijate ütluste ning juhtunu üldiste olude ehk tuule tugevuse ja suuna vahel. "Arvestades raketi teekonda, tuule tugevust, suunda ja kaugust aianduskeskusest on välistatud, et tulekahju põhjustamine oli tahtlik, ning kontrollimise käigus ei ilmnenud ka muid kuriteole viitavaid asjaolusid," toonitas Kelt.

"Arusaadavalt põhjustab nii suure varalise kahjuga põleng küsimuse hooletuse või mõtlematusega kaasnevast vastutusest. Eestis on ettevaatamatusest suure varalise kahju põhjustamine karistatav juhul, kui rikutakse kultuurimälestis või museaalväärtus," ütles Kelt. Muudel juhtudel eeldab olulise väärtusega vara hävitamise eest kriminaalvastutusele võtmine tahtlust või kaudset tahtlust ehk inimene pidi asjaolusid hinnates sellise kahju tekkimist ette nägema.

"Arvestades, et rakett lasti vähemalt mitmesaja meetri kauguselt, siis ei saanud selle laskja ette näha, et aianduskeskus sellest süttib. Seetõttu on politsei ja prokuratuur ühisel seisukohal, et tegemist on õnnetuse, mitte kuriteoga," sõnas Kelt. Samas võib ka õnnetuse põhjustamisega kaasneda tsiviilvastutus. See tähendab, et asja omanikul või kindlustusfirmal tekkib õigus nõuda kahju põhjustajalt kohtu kaudu hüvitist.

"Loodame, et nii suure varalise kahju toonud õnnetus paneb inimesed rohkem mõtlema pürotehnika kasutamisega seotud riskidele. Kollase signaalraketi kasutamine ei ole sarnaselt punase raketiga keelatud, kuid ükskõik millist pürotehnilist vahendit tuleb kasutada hoolikalt ja ohutult," rõhutas Kelt. Signaalrakett on mõeldud põlema pikemalt ja andma suuremat valgusjõudu, mis nõuab suuremat tähelepanelikkust selle kasutamisel, eriti inimhulgas või hoonete lähistel.