Politico pakub Ilvest ühe võimaliku kandidaadina Kataloonia tüli vahendama

 (97)
Politico pakub Ilvest ühe võimaliku kandidaadina Kataloonia tüli vahendama
Foto: Alex Wong, AFP

Poliitikaväljaanne Politico.eu arvas, et Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves võiks olla üks võimalik Kataloonia kriisi vahendaja.

Kataloonia elanikud hääletasid pühapäevasel referendumil iseseisvuse poolt. Hispaania keskvalitsus üritas ebaseaduslikku referendumit politsei abil takistada, aga järgnenud kokkupõrgetes sai sadu inimesi viga, kaadrid vägivallast šokeerisid aga kogu maailma.

Brussels Playbook, Politico igahommikune ülevaade päevasündmustest, nimetas mõningaid nimesid, kes võiksid kriisi vahendada. Vahendamist soovib Kataloonia, aga mitte Hispaania keskvõim.

Carl Bildt, Tony Blair ja Toomas Hendrik Ilves on väljaande hinnangul "kriisijahtijad," ehk inimesed, kelle nimi tuleb sellistel puhkudel kohe huultele. Pikemalt Ilvese kvalifikatsioonil väljaanne ei peatu.

Võimalike vahendajatena mainiti ka Norra välisminister Børge Brendet, International Crisis Groupi juht Jean-Marie Guéhennot, endiseid Iiri peaministreid Brian Cowenit Enda Kennyt ja veel mitmeid endiseid ja praeguseid poliitikuid.